HomeΔΙΕΘΝΗ«Όποιος το σκέφτηκε, είναι για το τρελάδικο»: Όταν Μπαρμπέιντος & Γρενάδα προσπαθούσαν να σκοράρουν και στα δύο τέρματα!

Τρεις δεκαετίες συμπληρώνονται σήμερα από ένα ματς όχι ιδιαίτερα γνωστό αλλά σίγουρα παράξενο.

Ήταν στις 27 Ιανουαρίου 1994 ανάμεσα σε Μπαρμπέιντος και Γρενάδα, με έπαθλο ένα εισιτήριο για την τελική φάση του Κυπέλλου Καραϊβικής.

Οι γηπεδούχοι χρειάζονταν νίκη με δύο γκολ προκειμένου να προκριθούν και προηγήθηκαν πράγματι 2-0, ωστόσο στο 83’ είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν.

Η ομάδα των Μπαρμπέιντος έψαξε άμεσα το 3-1, ωστόσο οι παίκτες κατάλαβαν κάπου εκεί ότι τους σύμφερε περισσότερο να πάει το ματς στην παράταση! Γιατί συνέβαινε αυτό; Λόγω ενός πειραματικού κανονισμού σύμφωνα με τον οποίον στην παράταση υπήρχε χρυσό γκολ που όμως μετρούσε διπλά!

Έτσι, στο 87’, ο αμυντικός Σίλεϊ και ο τερματοφύλακας Στουτ… μαγείρεψαν τις μεταξύ τους πάσες και άφησαν την μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα…

Τότε όμως οι παίκτες της Γρενάδας συνειδητοποίησαν τι συνέβαινε, έτσι πέρασαν τα εναπομείναντα λεπτά προσπαθώντας να σκοράρουν σε οποιαδήποτε από τις δύο εστίες – με τους παίκτες των Μπαρμπέιντος να αμύνονται τόσο στο δικό τους τέρμα, όσο και στο αντίπαλο!

Εντέλει, το ματς έληξε 2-2 και πήγε στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι πέτυχαν το χρυσό γκολ και πήραν τη νίκη με… 4-2, μαζί με το εισιτήριο για το Κύπελλο Καραϊβικής.

«Όποιος σκέφτηκε αυτόν τον κανονισμό είναι για το τρελάδικο. Οι παίκτες μας δεν ήξεραν πού να επιτεθούν» είπε μετά τη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Γρενάδας, Τζέιμς Κλάρκσον, με τον κανονισμό του διπλού χρυσού γκολ να καταργείται μετά τη λήξη των προκριματικών.

Η δε FIFA δεν προχώρησε στην επιβολή κάποιας τιμωρίας, καθώς θεώρησε ότι οι πράξεις των δύο ομάδων ήταν φυσιολογικές!