HomeSliderΟμόνοια: Προσπάθησε πολύ, σκόραρε δις αλλά ηττήθηκε από την Μαν. Γιουνάιτεντ

Ομόνοια: Προσπάθησε πολύ, σκόραρε δις αλλά ηττήθηκε από την Μαν. Γιουνάιτεντ

Η Ομόνοια πάλεψε, αλλά τελικά λύγισε και έχασε με 3-2 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ε’ ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον γκολ του Ανσαριφάρντ στο 34΄, αλλά οι «κόκκινοι διαβόλοι» έκαναν την ανατροπή με τους Ράσφορντ (53΄, 84΄) και Μαρσιάλ (63΄) με την Ομόνοια να μειώνει σε 3-2 με τον Παναγιώτου στο 85΄.

Πλέον, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έχει εννέα βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με έξι, η Σέριφ Τίρασπολ με τρεις και η Ομόνοια χωρίς βαθμό στον Ε’ όμιλο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέλαβε τα ηνία από την αρχή του αγώνα. Το σουτ του Σάνκο στο 6΄ κατέληξε έξω. Τρία λεπτά αργότερα (9΄) το διαγώνιο σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο ανάγκασε τον Φαμπιάνο να αποκρούσει εντυπωσιακά. Στο 15΄ ο Πορτογάλος σταρ των «κόκκινων διαβόλων» έκανε νέο σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λανγκ και πέρασε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (16΄) η Γιουνάιτεντ άγγιξε το γκολ όταν ο Μαρτίνες έδωσε στον Άντονι, ο οποίος βρέθηκε τε-τετ με τον Φαμπιάνο, αλλά αντί να σουτάρει γύρισε στον Φερνάντες με τον Γιούστε να διώχνει την τελευταία στιγμή!

Το σουτ του Φερνάντες στο 18’ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι! Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο στο 25΄κατέληξε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα (27΄) ο Φαμπιάνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Άντονι!

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Ανσαριφάρντ. Συγκεκριμένα, μετά από λάθος του Μαλάσια, ο Μπρούνο έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Ιρανό διεθνή επιθετικό, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-0 για τους «πράσινους» στο 34’! Το μακρινό σουτ του Χαραλάμπους στο 45+1΄ κατέληξε έξω, όπως και η κεφαλιά του Κασεμίρο στο 45+2΄για τη Γιουνάιτεντ, μετά από μπαλιά του Μαλάσια.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ απείλησε με το σουτ του Ράσφορντ στο 47΄, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φρνάντες στο 52΄ κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Ένα λεπτό αργότερα (53΄) οι «κόκκινοι διαβόλοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ράσφορντ. Μετά από μπαλιά, ο Μίλετιτς δεν μπόρεσε να διώξει και ο Άγγλος επιθετικός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1! Το σουτ του Μαρσιάλ στο 57΄ κατέληξε έξω. Στο 61’ το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πάντως έκανε την ανατροπή στο 63΄ με τον Μαρσιάλ. Μετά από μπαλιά του Ράσφορντ, ο Γάλλος επιθετικός με πλασέ έκανε το 2-1 για την αγγλική ομάδα!

Η Ομόνοια στο 68΄ απείλησε με τον Μπρούνο, ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον Ντε Χέα, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας μάζεψε την μπάλα. Το σουτ του Ρονάλντο στο 70΄κατέληξε έξω. Ο Χαραλάμπους στο 77΄επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ντε Χέα. Στο 78΄ο Ρονάλντο προ κενής εστίας έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια να μαζεύει ο Φαμπιάνο. Το σουτ του Κακουλλή στο 78’ πέρασε έξω.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το 3-1 στο 84’ με τον Ράσφορντ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε στον Άγγλο επιθετικό, ο οποίος από κοντά με πλασέ έγραψε το 3-1!

Παρόλα αυτά η Ομόνοια έδειξε αντίδραση και μείωσε σε 3-2 με πλασέ του Παναγιώτου στο 85’, μετά από μπαλιά του Κακουλλή. Το σουτ του Ράσφορντ κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Μίλετιτς (82’ Μπεζούς), Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ (71′ Παναγιώτου), Μπάρκερ (61′ Παπουλής), Μπρούνο (71′ Λοΐζου), Ανσαριφάρντ (61′ Κακουλλής).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Μαλάσια (46′ Σο), Μαρτίνες, Λίντελοφ. Νταλότ, Έρικσεν, Κασεμίρο (82’ ΜακΤόμινεϊ), Άντονι (74′ Φρεντ), Σάντσο (46′ Ράσφορντ), Φερνάντες (61’Μαρσιάλ), Κριστιάνο.

Κίτρινη: Χαραλάμπους, Κακουλλης – Μαρτίνες, Σο