HomeApp Push NotificationΟμόνοια: Ήττα με 3-0 στο ΓΣΠ από την Σερίφ σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι

Ομόνοια: Ήττα με 3-0 στο ΓΣΠ από την Σερίφ σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι

Η Ομόνοια ηττήθηκε με 3-0 από την Σερίφ Τιρασπόλ μέσα στο ΓΣΠ στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ σε έναν επεισοδιακό αγώνα με 3 γκολ, έναν ακυρωθέν γκολ και προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, και μόλις στο 2ο λεπτό η Σέριφ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρασίντ ο οποίος μετά από μπαλιά του τερματοφύλακα της ομάδας του, εκμεταλλεύτηκε την καθυστέρηση αντίδρασης στην άμυνα της Ομόνοιας και πλάσαρε τον Φαμπιάνο για το 0-1.

Μάλιστα στο 10ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και πάλι ευκαιρία με το σουτ του Ατιέμγουεν όμως να περνά άουτ.

Μετά το αρχικό σοκ, η Ομόνοια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να δημιουργήσει τις προϋοποθέσεις για επίτευξη γκολ με τον Μπάρκερ στο 15′ να σημειώνει την πρώτη τελική των ”πρασίνων”. Ένα λεπτό αργότερα, στο 16ο λεπτό η Ομόνοια είχε δοκάρι αλλά η φάση δεν μέτρησε αφού ο Ομπρένοβιτς καταλόγισε επιθετικό φάουλ του Μίλετιτς.

Από εκεί και πέρα δεν δημιουργήθηκε καμιά κλασσική ευκαιρία από τις δύο ομάδες με το 1-0 υπέρ της Σέριφ να είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Η ομάδα του Νιλ Λένον, σαφώς επηρεασμένη από το πολύ γρήγορο γκολ που δέχτηκε φάνηκε να μην έχει το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν ούτως ώστε να αντιδράσει άμεσα και ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια ξεκίνησε με τον Φράνσις Ουζόχο ως βασικό τερματοφύλακα αφού ο Φαμπιάνο δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα λόγω και του τραυματισμού του στην φάση του πρώτου γκολ της Σέριφ.

Στο 51ο πρώτο λεπτό, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της Σέριφ σε χέρι του Λανγκ έπειτα από κεφαλιά του Ατιέμγουεν. Έπειτα από την εξέταση της φάσης στο Onfield Review ο Σλοβένος διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ατιέμγουεν εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0.

Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας, πανηγύρισε απρεπώς το γκολ το οποίο πέτυχε όντας προκλητικός προς την κερκίδα της Ομόνοιας κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα την ρίψη αντικειμένων εντός αγωνιστικού χώρου από τους φίλους των ”πρασίνων” ένα εκ των οποίων χτύπησε τον βοηθό διαιτητή οδηγώντας στην προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Με την επανέναρξη του αγώνα, η Ομόνοια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να επανέλθει δυναμικά στο παιχνίδι έχοντας μάλιστα στο 69′ μια πολύ καλή ευκαιρία με το εντός περιοχής σουτ του Παναγιώτου το οποίο πέρασε άουτ.

Ωστόσο, η Σέριφ ήταν αυτή η οποία κατάφερε να σκοράρει και πάλι αφού στο 75ο λεπτό ο Ντιόπ σκόραρε στην αντεπίθεση έπειτα από ασσίστ του Ρασίντ κάνοντας το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 83ο λεπτό η Ομόνοια μείωσε σε 3-1 έπειτα από το αυτογκόλ του Μπαντολό ωστόσο έπειτα από επέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το 3-0 να είναι το τελικό σκορ του παιχνιδού σε ένα κακό βράδυ για τους ”πρασίνους”.

Ομόνοια: Φαμπιάνο (Ουζόχο 46′), Μάθιους, Λέζιακς, Μίλετιτς, Λάνγκ, Παναγιώτου, Κασαμά (Παπουλής 72′), Μιξ, Χαραλάμπους (Κούσουλος 81′), Μπάρκερ (Ανσαριφάρντ 72′), Μπρούνο (Μπέζους 81′)

Σέριφ: Koval, Kpozo, Radeljić, A. Ouattara, Diop, Badolo, Kiki, Kyabou, Zohouri, Rasheed, Atiemwen.