HomeUncategorizedΟλυμπιακοί: Στον 3ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ολυμπιακοί: Στον 3ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις , καθώς επικράτησε του Αμερικανού Φράνσις Τιαφοέ (Νο54) με 2-0 σετ (6-3, 6-4). Με τη νίκη αυτή, ο Τσιτσιπάς, έκανε το δύο στα δύο, αφού στον πρώτο γύρο επικράτησε του Γερμανού Φίλιπ Κόλσραϊμπερ (No 112). Παράλληλα, πήρε τη ρεβάνς από τον Τιαφόε, για τον αποκλεισμό του στον πρώτο γύρο του Γουίμπλεντον πριν από λίγες εβδομάδες.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «16» θα είναι ο νικητής του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ούγκο Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Τσιτσιπάς κέρδισε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ σε 39 λεπτά, καθώς προηγήθηκε με 0-3 και 1-4. Ο Αμερικανός, πάντως, κατάφερε να πάρει το πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ και έκανε και το 2-1, για να αντιδράσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάνοντας το 2-4. Μετά το 3-4 από τον Τιαφόε, ο Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλό του. Στο επόμενο γκέιμ εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος από τη θέση του σερβίς, ήταν εξαιρετικός στις επιστροφές και έπαιζε με μεγαλύτερη άνεση στις γραμμές.

Ο Τσιτσιπάς έκανε εύκολα το 3-5, ο Αμερικανός μείωσε εκ νέου σε 4-5, όμως στο φινάλε ο Έλληνας τενίστας ήταν σαρωτικός για το 4-6, αποδεικνύοντας πως είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο.