HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΟι δύο όψεις της ήττας για την Ομόνοια

Οι δύο όψεις της ήττας για την Ομόνοια

Η ήττα από τον Απόλλωνα το απόγευμα του Σαββάτου έχει δύο όψεις για την Ομόνοια. Από τη μία είναι η καλή παρουσία που είχε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που δεν εξαργυρώθηκε με οποιοδήποτε βαθμολογικό κέρδος και από την άλλη ότι για άλλη μία φορά απέναντι στον Απόλλωνα δεν μπορεί να κερδίσει, καταγράφοντας παράλληλα και τη 12η φετινή ήττα.

Οι «πράσινοι» στο α’ ημίχρονο είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, έφτιαξαν ευκαιρίες, πέτυχαν το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά στο τέλος πήγαν στα αποδυτήρια ευρισκόμενοι πίσω στο σκορ (2-1). Τα δύο λάθη που έγιναν στα πρώτα 45 λεπτά τα πλήρωσε το «τριφύλλι». Αδράνεια στην άμυνα στο πρώτο τέρμα και παιδαριώδες λάθος από τον Παπουλή που ανέτρεψε τον Μαυρία και υποδείχθηκε το πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Πίττας.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια κρατούσε περισσότερο την μπάλα, αλλά αδυνατούσε να γίνει δημιουργική. Δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα. Βρήκε όμως τη μεγάλη φάση με τον Κούσουλο, αλλά τα κενά που έμειναν στην άμυνα στην προσπάθεια για ισοφάριση τα αξιοποίησε ο Απόλλωνας που πέτυχε άλλο ένα τέρμα και πήρε τη νίκη με 3-1.

Ο Κύπριος τεχνικός έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και αυτό ήταν λογικό, αφού όπως είπε και ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα είναι μία προσπάθεια ώστε να κρατηθούν όλοι οι παίκτες σε καλά αγωνιστικά επίπεδα. Αυτό θα συμβεί και στα επόμενα παιχνίδια αφού κανείς δεν πρέπει να ξεχνά ότι ο μεγάλος στόχος είναι η κατάκτηση του κυπέλλου.

Στην Ομόνοια εκείνο που πρέπει να κρατήσουν από την προχθεσινή αναμέτρηση είναι η θέληση που είχαν οι παίκτες και η προσπάθεια που έγινε έστω και αν δεν είχε κανένα όφελος στο τέλος της ημέρας.

Η διακοπή στο πρωτάθλημα θα είναι ευεργετική για την Ομόνοια. Οι παίκτες θα ξεκουραστούν -όσοι δεν θα βρεθούν με τις εθνικές τους ομάδες- και θα επιστρέψουν στο «Ηλίας Πούλλος» τις επόμενες ημέρες για να επικεντρωθούν στον επόμενο αγώνα. Την ίδια ώρα, αναμένουν πότε η ΚΟΠ θα ορίσει τους αγώνες κυπέλλου με την Πάφος FC, ώστε να γίνει και ο σωστός προγραμματισμός. Ο επόμενος αντίπαλος πάντως -δεν έχουν οριστεί ούτε τα παιχνίδια της επόμενης αγωνιστικής- είναι η παφιακή ομάδα. Θα την υποδεχθεί η Ομόνοια και θα είναι κάτι σαν πρόβα πριν τους μεταξύ τους αγώνες για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Η διακοπή θα είναι ωφέλιμη και για κάποιους παίκτες που είναι τραυματίες, όπως π.χ. ο Μπασιρού. Ο διεθνής μέσος έλειψε από την προχθεσινή αναμέτρηση. Κυρίως το πάθος που βγάζει στο γήπεδο, αλλά και η βοήθεια που δίνει στο δημιουργικό κομμάτι. Υπενθυμίζουμε ότι τραυματίες είναι οι Κασάμα και Μπάρκερ.