HomeSliderΟ νόμος του Ντε Μπρόινε!

Ο νόμος του Ντε Μπρόινε!

Απόδειξη ότι στο ποδόσφαιρο μπορεί ένας παίκτης να αλλάξει έναν αγώνα προσέφερε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, καθώς με τη δική του επιρροή το Βέλγιο επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Δανίας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο χαφ της Μάντσεστερ Σίτι, που έπαιξε για πρώτη φορά στο τουρνουά, μπαίνοντας στο ημίχρονο της αναμέτρησης, έδωσε την ασίστ στον Τόργκαν Αζάρ για την ισοφάριση (55’) και σκόραρε με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής στο 70’, χαρίζοντας τη νίκη στους «κόκκινους διαβόλους».

Οι Δανοί που ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, προηγήθηκαν στο 2’ με τον Πόουλσεν, αλλά από τη στιγμή που δεν πέτυχαν περισσότερα γκολ όσο το Βέλγιο δεν… υπήρχε στο γήπεδο, το πλήρωσαν πολύ ακριβά με τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα ματς.

Στο μυαλό των κόουτς

Αλλαγή πλάνων έφερε στη Δανία τα όσα έχουν συμβεί με τον Κρίστιαν Έρικσεν, καθώς ο Κάσπερ Χίουλμαντ άλλαξε σχηματισμό, προτιμώντας το 3-4-3 και τους Κρίστενσεν, Κίαερ και Βέστεργκααρντ στο κέντρο της άμυνας.

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ για το Βέλγιο δεν είχε λόγο να αλλάξει πολλά πράγματα, διατηρώντας το 3-4-3 και προστατεύοντας παράλληλα τους Εντέν Αζάρ και Κέβιν Ντε Μπρόινε, που παρέμειναν στον πάγκο στο πρώτο ημίχρονο.