HomeSliderΝιουκάστλ-Τσέλσι 0-2: Νίκησε και «σκαρφάλωσε» προσωρινά στην κορυφή

Νιουκάστλ-Τσέλσι 0-2: Νίκησε και «σκαρφάλωσε» προσωρινά στην κορυφή

Από εκεί που σταμάτησε πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος συνέχισε η Τσέλσι καθώς κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Σεντ Τζέιμς Παρκ, επικρατώντας της Νιουκάστλ με 2-0. Πέμπτη νίκη σε εννέα ματς για τους «μπλε».

Εστω και προσωρινά η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, μετά από αυτό το τρίποντο «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League πιάνοντας στους 18 βαθμούς την Λέστερ και την επόμενη αγωνιστική πηγαίνει με άλλον αέρα στο ντέρμπι του Λονδίνου, με την Τότεναμ.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στην Τσέλσι, η οποία πέρα από την συντριπτική κατοχή της μπάλας, είχε κι αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει παραπάνω από ένα γκολ.

Οι «μπλε» χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά αγώνα προκειμένου να ανοίξει το σκορ. Ο Μάουντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά η μπάλα βρήκε πάνω στον Φερνάντες και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Οι «καρακάξες» διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του Τσίλγουελ πάνω στον αμυντικό τους, ωστόσο μετά κι από χρήση VAR διαπιστώθηκε πως δεν υπήρξε κάποια παράβαση.

Η Τσέλσι δεν επαναπαύτηκε και κυνήγησε κι άλλο γκολ για να «κλειδώσει» από νωρίς το ματς. Στο 30ο λεπτό του αγώνα θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματα της αν ο Βέρνερ, ο οποίος ήταν ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άστοχα. Η Νιουκάστλ αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της και πόσω μάλλον να δημιουργήσει επιθετικά στα πρώτα 45 λεπτά αγώνα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και η Τσέλσι κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματα της πέντε λεπτά μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Βέρνερ πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του απέφυγε δύο παίκτες της Νιούκαστλ έφτασε μέχρι την περιοχή των γηπεδούχων και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Έιμπραχαμ ο οποίος πλάσαρε τον Ντάρλοου, για το 2-0.

Οι «καρακάξες» προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ στο 73’, όταν ο Λόγνκσταφ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής και την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί. Δύο λεπτά αργότερα ο Τίμο Βέρνερ σκόραρε αλλά το γκολ του δεν μέτρησε καθώς ήταν σε αντικανονική θέση κι έτσι έχασε την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος ποδοσφαιριστής της Τσέλσι από τον Ντρογκμπά το 2009, που σκοράρει σε 5 συνεχόμενα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Τσέλσι νικήτρια με 2-0 και παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης του αγγλικού πρωταθλήματος, με 18 βαθμούς.

Νιουκάστλ (3-4-2-1): Ντάρλοου, Μανκίγιο (65′ Αλμιρόν), Κλαρκ, Λασέλς (46’ Σαρ), Σερ, Φερνάντες, Λιούις, Σ. Λόνγκσταφ, Σεντ-Μαξιμέν (74’ Κάρολ), Χέιντεν, Ζοέλιντον

Τσέλσι (4-2-3-1): Μεντί, Τζέιμς, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ (83’ Έμερσον), Καντέ, Κόβασιτς, Ζίγιεχ (87’ Ζιρού), Μάουντ, Έϊμπραχαμ, Βέρνερ (75’ Χάντσον Οντόι)