HomeΟΜΑΔΕΣΑνόρθωσηΝίκησε την ΕΝΠ και την έστειλε... στην Β' Κατηγορία η Ανόρθωση

Νίκησε την ΕΝΠ και την έστειλε… στην Β’ Κατηγορία η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ στο ”Α. Παπαδόπουλος” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης. Με την ήττα αυτή, η ομάδα του Παραλιμνίου είναι και επίσημα στην Β’ Κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αποκτήσουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.

Μετά το πέρας των πρώτων 15 λεπτών οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και στο 17′ είχαν καλή ευκαιρία με το σουτ του Αντονίν μέσα από την περιοχή. Η ΕΝΠ ”απάντησε” στις ευκαιρίες στο 24′ με το εντός περιοχής σουτ του Λαμί το οποίοι όμως κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

Μετά τις φάσεις αυτές, ο ρυθμός του αγώνα μειώθηκε αισθητά με την επόμενη ευκαιρία του πρώτο ημιχρόνου να καταγράφεται στο 41ο λεπτό για λογαριασμό της Ανόρθωσης όταν ο Αντονίν από καλή θέση εντός περιοχής έκανε την κεφαλιά, όμως ο Κόστιτς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και μόλις στο 46ο λεπτό η ΕΝΠ είχε δοκάρι με το εκτός περιοχής σουτ του Κοτσώνη. Παρά την μεγάλη αυτή ευκαιρία των φιλοξενουμένων, η Ανόρθωση ήταν αυτή που κατάφερε, 6 λεπτά αργότερα, να προηγηθεί.

Στο 52ο λεπτό ο Αντωνιάδης με δυνατό σουτ από κοντά, έπειτα από ασίστ του Φερέιρα, έκανε το 1-0!  Στο 64ο λεπτό η ”Μ. Κυρία” απείλησε ξανά με του σουτ του Σαμπό το οποίο όμως απέκρουσε ο Κόστιτς.

Από εκεί και πέρα, η ΕΝΠ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο αυτό δεν ήταν εφικτό και εν τέλει ηττήθηκε και… αποχαιρέτησε την Α’ Κατηγορία.

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαϊλοβιτς): Παπαδόπουλος, Αντωνίου, Κορρέα, Αντωνιάδης, Κορέια, Φερέιρα (84′ Αργυρού), Αρτυματάς, Σαμπό, Χριστοφή (60′ Νινγκά), Γκερέρο (84′ Μραζ), Αντονίν (70′ Τζούλιου).

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης (59′ Λουσέρο), Χριστοφή, Ντρέκσα, Γεβρέμοβιτς, Ντα Σίλβα, Φερνάντες (59′ Ρουσιάς), Κατσιάρης (79′ Μέιρα), Κωνσταντίνου (59′ Ντιαβαρά), Λαμί, Βουτσένοβιτς.

Σκόρερ: Αντωνιάδης 52′ / –

Κίτρινες: Αρτυματάς, Αντωνιάδης / Κοτσώνης, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Λουσέρο

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Ζουφέρλι Λούκα (Ιταλία).

Α’ Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος.