HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΝίκησε ΟΦΗ και... κούραση η ΑΕΚ

Νίκησε ΟΦΗ και… κούραση η ΑΕΚ

Παρότι δεν έκανε καλή εμφάνιση και έβγαλε σημάδια έντονης κόπωσης στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει… τούμπα τον ΟΦΗ και να επικρατήσει με σκορ 2-1.

Καλύτερος του αγώνα και λυτρωτής ο Σάκχοφ, που κατάπιε για ακόμη ένα ματς χιλιόμετρα και πέτυχε με φανταστικό σόλο το γκολ της ανατροπής. Πολύ καλός και ο Κρίστισιτς, άψογος ο Νεντελτσεάρου που σκόραρε το τέρμα της ισοφάρισης. Καλό ματς από τους Μπαλογιάννη, Σακόρ και τον σκόρερ Στάρτζεον για τον ΟΦΗ, ο Βάτερμαν φέρει ευθύνη για το τέρμα της ισοφάρισης της ΑΕΚ αλλά γενικότερα κράτησε όρθια την ομάδα του όποτε μπορούσε.

Δεύτερη σερί νίκη για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα που έπιασε στη δεύτερη θέση τον Ολυμπιακό με 13 βαθμούς, στους 6 παρέμεινε ο ΟΦΗ που βρίσκεται εδώ και πέντε σερί ματς και από την 2η αγωνιστική χωρίς νίκη!

Τον Ολυμπιακό υποδέχεται στην Κρήτη την ερχόμενη εβδομάδα ο ΟΦΗ, πρώτα στην Ουκρανία με την Ζόρια για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ παίζει η ΑΕΚ και στη συνέχεια με τον πρωτοπόρο Άρη στη Θεσσαλονίκη για την Σούπερ Λίγκα.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ, αλλά τον καλύτερο για τον ΟΦΗ ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι Κρητικοί χτύπησαν το… καμπανάκι στην Ένωση, που δεν το άκουσε, στο 5′ με το σουτ του Μπαλογιάννη και ένα λεπτό αργότερα κατάφεραν να σκοράρουν όταν ο Χνιντ έδιωξε πάνω στον Στάρτζεον, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-0. Ο ΟΦΗ είχε βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους από πολύ νωρίς, που καλούνταν να βγάλουν αντίδραση. Ωστόσο, αντί για αντίδραση έβγαζαν κούραση και δυσκολεύονταν να διασπάσουν τον καλοστημένο από τον Γιώργο Σίμο στο γήπεδο ΟΦΗ.

Η πρώτη φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 22ο λεπτό όταν ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα και ο Μάνταλος την κεφαλιά, αλλά ο Βάτερμαν είχε καλή θέση. Ο ΟΦΗ απάντησε στις ευκαιρίες με το σουτ του Σακόρ αλλά ο Τσιντώτας είχε και αυτός καλή θέση στο 29′ και τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Νεντελτσεάρου πήδηξε ψηλότερα από όλους και νίκησε τον Βάτερμαν που έκανε κακή έξοδο. Το γκολ μέτρησε με λίγο… χρονοκαθυστέρηση αφού είχαμε τσεκάρισμα στο VAR, με τον σκόρερ να φαίνεται πως είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυνόμενο. Το γκολ αυτό, πάντως, δεν βελτίωσε την εικόνα της κουρασμένης και αναιμικής ΑΕΚ, η οποία λίγο έλειψε ωστόσο να φέρει «τούμπα» το σκορ αλλά το δεξί δοκάρι στέρησε από τον Μαχαίρα ένα όμορφο τέρμα (44′).

Η ΑΕΚ ήξερε πως έπρεπε να επιτεθεί και μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να το κάνει αυτό. Παρότι είχε την κατοχή και τον έλεγχο, δυσκολευόταν να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές απέναντι στον καλοστημένο ΟΦΗ, ο οποίος αμυνόταν με διπλή ζώνη άμυνας και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση. Στο 52′ ο Λυμπεράκης έκανε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Μαχαίρα να σκοράρει για την ανατροπή, αλλά ο Βάτερμαν με μεγάλη επέμβαση κράτησε το 1-1, με τον Μάσιμο Καρέρα να ρίχνει Λιβάγια και Ολιβέιρα στη συνέχεια στο ματς ώστε να φρεσκάρει την επιθετική γραμμή της ομάδας του.

Στο 61′ ο Λιβάγια σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε για σπρώξιμο και επιθετικό φάουλ πάνω στον Λυμπεράκη, με τον ΟΦΗ να απειλεί οκτώ λεπτά αργότερα όταν ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Η ΑΕΚ απάντησε στις φάσεις στο 73′ με τον Λιβάγια να πιάνει το δυνατό σουτ μέσα περιοχή μετά την τρομερή μπαλιά-λόμπα του Μάνταλου, αλλά ο Βάτερμαν το έβγαλε εντυπωσιακά και στα… καπάκια ο Σάκχοφ λύτρωσε την ομάδα του με τρομερή ατομική προσπάθεια και συρτό πλασέ για το 2-1 της Ένωσης.

Ο Καρέρα διαχειρίστηκε άψογα τον αγώνα, βάζοντας στο ματς τους Ινσούα και Σβάρνα και γυρίζοντας τη διάταξη σε 3-5-2 ώστε να διαφυλάξει το προβάδισμα της ομάδας του. Το κατάφερε με χαρακτηριστική ευκολία, με τον ΟΦΗ να μην φτιάχνει κάποια φάση στο φινάλε και τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν το δεύτερο σερί τρίποντό τους στο πρωτάθλημα για να πιάσουν τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση!

Πηγή: sport-fm