HomeΔΙΕΘΝΗΝίκησε η ''Γιούβε'' και πλησίασε κορυφή με ματς λιγότερο

Νίκησε η ”Γιούβε” και πλησίασε κορυφή με ματς λιγότερο

Η Γιουβέντους αν και… ζορίστηκε τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της Μπολόνια και να μειώσει την διαφορά από την πρωτοπόρο Μίλαν, στους επτά βαθμούς.

Η «Γηραιά» Κυρία πήρε ψυχολογικά τα πάνω της με την κατάκτηση του Σούπερ Καπ κόντρα στη Νάπολι και συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα και στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 των «ροσομπλού», χάρη στα τέρματα των Αρτούρ (15’) και ΜακΚένι (70’)

Η Γιουβέντους κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αρτούρ, μετά από πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία κι εν συνεχεία κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα του Βραζιλιάνου μέσου με τη φανέλα των «μπιανκονέρι».

Oι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα με τον Ορσολίνι ωστόσο η ωραία ενέργεια του 24χρονου μεσοεπιθετικού σταμάτησε στον Σέζνι. Από εκεί και ύστερα η ομάδα του Αντρέα Πίρλο ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε να πετύχει περισσότερα τέρματα προτού την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου για να «κλειδώσει» τη νίκη.

ΜακΚένι, Κουλουσέφσκι και Ρονάλντο ήταν οι πρωταγωνιστές των «μπιανκονέρι» στην επίθεση στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι περισσότερες τους προσπάθειες εξουδετερώθηκαν από τον γκολκίπερ της Μπολόνια, Σκορούπσκι. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» κυρίως με αντεπιθέσεις και στο 40’ λίγο έλειψε να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν το μακρινό πλασέ του Σοριάνο κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ροσομπλού» ανέβασαν ρυθμούς χωρίς ωστόσο να βρίσκουν δίχτυα, παρά τις όσες προσπάθειες επιχείρησαν. Παρά την ασφυκτική πίεση της Μπολόνια, η Γιουβέντους διπλασίασε τα τέρματα της στο 70’ χάρη στην κεφαλιά του ΜακΚένι. Ο Ρονάλντο στο

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα κι έτσι η Γιουβέντους έφτασε στους 36 βαθμούς με ματς λιγότερο, ούσα στην 4η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Αταλάντα και στο -7 από την κορυφή. Από την άλλη η Μπολόνια έμεινε στους 20 βαθμούς και στην 13η θέση.

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι (78′ Ντε Λιχτ), Κιελίνι, Ντανίλο, Κουαδράδο, ΜακΚένι (90′ Ντεμιράλ), Μπεντανκούρ, Αρτούρ (78′ Ραμπιό), Μπερναρντέσκι (69’ Μοράτα), Κουλουσέφσκι (79′ Ράμσει), Ρονάλντο

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι (64’ Ντομίγκες), Ντανίλο, Τομιγιάσου, Ντάικς (76′ Παλάσιο), Σχούτεν, Σβάρμπεγκ (64′ Ντομίγκες), Ορσολίνι (76′ Σκοβ Ολσεν), Σοριάνο, Βινιάτο (46’ Σανσόν), Μπάροου