HomeSliderΝίκησε η Πορτογαλία και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε ιστορία !

Νίκησε η Πορτογαλία και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε ιστορία !

Η Πορτογαλία βρέθηκε… μια ανάσα από την γκέλα απέναντι στην Ουγγαρία και την κατάμεστη “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης (64.000 θεατές), ωστόσο με μεγάλο πρωταγωνιστή-ποιον άλλον;- τον Κριστιάνο Ρονάλντο έλυσε τον… γόρδιο δεσμό και πήρε τη νίκη 3-0, με τα γκολ να σημειώνονται από το 84′ και μετά!

Οι Μαγυάροι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης για κάτι παραπάνω από 80 λεπτά, με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος ναι μεν να είχε τον απόλυτο έλεγχο, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Το καλό… το κρατούσε όμως για το τέλος, με τον Γκερέιρο να ανοίγει το σκορ στο 84′ και τον «CR7» να πετυχαίνει τα άλλα δύο τέρματα (87′, 90+2′) σε ένα ιστορικά βράδυ για τον ίδιο, αφού έγινε ο μοναδικός που έχει συμμετάσχει σε πέντε Euro!

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός της Ουγγαρίας, Μάρκο Ρόσι παρέταξε την ομάδα με 3-5-2. Στην εστία βρέθηκε ο Γκουλάτσι, με την τριάδα της άμυνας να αποτελείται από τους Μπότκα, Όρμπαν και Σάλαϊ. Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν Νάγκι, Κλάινχαϊσλερ, Σέφερ, Φιόρα, και Λόβρεντσιτς, με το επιθετικό δίδυμο να αποτελείται από τους Αντάμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ.

Από την άλλη, ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε το κλασικό 4-3-3 για την πρεμιέρα της Πορτογαλίας. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Ρούι Πατρίτσιο, με τους Σεμέδο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας και Γκερέιρο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Ντανίλο, Καρβάλιο και Μπρούνο Φερνάντες. Στις πτέρυγες ξεκίνησαν οι Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπερνάρντο Σίλβα, με τον Ζότα να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Πορτογαλία να μπαίνει αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό και το τέμπο της αναμέτρησης. Μόλις στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση, με τον Ζότα να δοκιμάζει ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Γκουλάτσι να απομακρύνει εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Λίβερπουλ απείλησε ξανά με κοντινή προβολή.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 30′ και την αδύναμη κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, δεν καταγράφηκε κάποια άλλη φάση με τον ρυθμό να γίνεται αργός και να πέφτει αισθητά. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη και πολυπρόσωπη άμυνα των Μαγυάρων, παρά το γεγονός πως βρισκόντουσαν διαρκώς τριγύρω από την περιοχή.

Στο 36′, η Ουγγαρία απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, με τη γυριστή κεφαλιά του αρχηγού Άνταμ Σάλαϊ να μπλοκάρει εύκολα ο Ρούι Πατρίτσιο. Μέσα σε τρία λεπτά, η Πορτογαλία…. άγγιξε το γκολ δύο φορές, στις μεγαλύτερες στιγμές της μέχρι εκείνο το σημείο. Συγκεκριμένα, στο 40′ ο Ζότα απέτυχε από τη μικρή περιοχή να νικήσει τον Γκουλάτσι, ενώ στο 43′ ο Ρονάλντο έχασε το… άχαστο εξ επαφής, με τον 36χρονο άσο μάλλον να αιφνιδιάζεται από την αρχική παρέμβαση του Ζότα και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σαφώς καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η Ουγγαρία αναθάρρυνε, βγαίνοντας όσο παιρνούσε η ώρα από την περιοχή της, κυνηγώντας και εκείνη τη νίκη.