HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΝίκη πριν το ματς της χρονιάς για τον Απόλλωνα!

Νίκη πριν το ματς της χρονιάς για τον Απόλλωνα!

Με 0-1 νίκησε την Νέα Σαλαμίνα ο Απόλλωνας πριν το μεγάλο ματς για τους γαλάζιους κόντρα στην Πάφο την Τετάρτη.

Το μάτς:

Στο 6′ ένα σουτ του Αρτεάν πέρασε άουτ.

Στο 13′ η Νέα Σαλαμίνα κατέγραψε την πρώτη της τελική. Κεφαλιά του Μιγκελίτο, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δημητρίου.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Κονέ.

Στο 24′ το σουτ του Βαλμπουενά ήταν άστοχο.

Δέκα λεπτά μετά ο Μπακενγκά μετά από μια φάση διαρκείας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο 52′ του σουτ του Ντουρμισάι ήταν άστοχο.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μελισσάς ήταν έτοιμος σε σουτ του Κοστάκε.

Στο 68′ το σουτ του Κονέ κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 82′ πολύ καλή ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίσει αλλά η κεφαλιά του Καρλίτος πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λεούκο στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του σημειώνοντας το αυτογκόλ για το 0-2 του Απόλλωνα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι έτσι οι γαλάζιοι πήραν την νίκη.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (31′ Οφόρι), Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (55′ Σπυριδάκης,), Μπεχαράνο (70′ Κατσιάρης), Κονέ (70’Φερνάντες), Φράγκος (55΄Καρλίτος), Λέουκο, Βίκτωρος.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Κονατέ, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Προκοπίου, Γκουανίνι, Γιάνκα, Ντιακιτέ

Απόλλων: Δημητρίου, Σιέλβικ (46′ Πέρετζ), Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σαγκάλ (46′ Γιούρσεβιτς), Αρτεάν, Βαλμπουενά (41′ Σπόλιαριτς), Κοστάκε (72′ Σοφοκλέους), Φιλιώτης, Κολ, Μπακένγκα.

Στον πάγκο οι Λέουβενμπεργκ, Λοϊζου, Εκπολό, Σάντος, Χάμπος, Νταρίκουα, Μάρκες, Κλέιν.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ταραπουλούζης Σίμος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Αντωνίου Μάριος
AVAR: Στυλιανού Μάριος