HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΝίκη με πολλές θετικές προεκτάσεις για την Ομόνοια

Νίκη με πολλές θετικές προεκτάσεις για την Ομόνοια

Όταν μια ομάδα κερδίζει ένα ντέρμπι, είναι λογικό να υπάρχει χαρά και ικανοποίηση από όλους. Αυτό είναι το… σκηνικό που υπάρχει τη δεδομένη στιγμή στην Ομόνοια, μετά την τεράστια νίκη απέναντι στο ΑΠΟΕΛ το βράδυ της Δευτέρας. Οι “πράσινοι” βρήκαν τον τρόπο να ξεπεράσουν όλα τα εμπόδια που τους παρουσιάστηκαν και έκαναν πράξη την επιθυμία του κόσμου.

Αυτό που είδαμε από το ξεκίνημα της περιόδου, το είδαμε και στα πρώτα λεπτά του χθεσινού ντέρμπι. Οι “πράσινοι” από μια “κομπίνα” σε στημένη φάση βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και αφού πρώτα είδαν την εστία τους να μένει ανέπαφη σε εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Εφραίμ.

Η κόκκινη του Μπασιρού ήταν ένα μεγάλο πλήγμα για το “τριφύλλι” αλλά η αντίδραση από τον πάγκο ήταν άμεση. Ο εξαιρετικός Μπεζούς “πλήρωσε το μάρμαρο” και τη θέση του πήρε ο Χαραλάμπους. Στη συνέχεια έγινε και το 2-0 από ασίστ του Κακουλλή και σκόρερ τον Σίμιτς. Το 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε άλλη διάσταση στο ντέρμπι κι έτσι φτάσαμε στο 2ο ημίχρονο όπου οι κάρτες (κίτρινες και κόκκινες) έβγαιναν με ευκολία. Το ευτύχημα στο πρώτο μέρος για τους “πράσινους” ήταν το γεγονός ότι έμεινε και ο αντίπαλος με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντάλσιο.

Το γενικότερο συμπέρασμα, είναι πως ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε όλα όσα έπρεπε από τον πάγκο για να έρθει η νίκη και τα κατάφερε. Η επιλογή του Χαραλάμπους αντί του Μπεζούς ήταν καταλυτική, αφού ο νεαρός μέσος της Ομόνοιας ήταν εκ των κορυφαίων του αγώνα. Το ίδιο και ο Κακουλλής με το γκολ και την ασίστ που μοίρασε, ενώ στο… γκρουπ των διακριθέντων συγκαταλέγονται κι άλλοι παίκτες των πρασίνων κυρίως από την αμυντική αλλά και την μεσαία γραμμή.

Η Ομόνοια χρειαζόταν αυτή τη νίκη για να “σβήσει” την ισοπαλία απέναντι στην Καρμιώτισσα και τώρα χρειάζεται ηρεμία για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν με ΑΕΛ εκτός και Άρη εντός έδρας. Όσον αφορά το ενδεχόμενο ενίσχυσης της ομάδας, ο κ. Αυγουστή τόνισε πως όταν υπάρχει κάτι προς ανακοίνωση αυτό θα το κάνει η διοίκηση, χωρίς να διευκρινήσει εάν γίνονται προσπάθειες για να πάρει η ομάδα κι άλλους παίκτες.

Αυτό είναι κάτι που δεδομένα χρειάζεται, ώστε να υπάρχει βάθος στο ρόστερ και να μπορέσει το “τριφύλλι” να διεκδικήσει τους υψηλούς στόχους που έχει από τον φετινό μαραθώνιο.