HomeUncategorizedΜυθική Τσεχία, έστειλε... σπίτι της την Ολλανδία!

Μυθική Τσεχία, έστειλε… σπίτι της την Ολλανδία!

Η πρώτη έκπληξη στα νοκ-άουτ του Euro 2020 είναι γεγονός! Την Κυριακή (27/6) η Τσεχία επικράτησε 2-0 της Ολλανδίας στην κατάμεστη «Πούσκας Αρίνα» της Βουδαπέστης, εξασφαλίζοντας τη μυθική πρόκριση (τέταρτη φορά από το 1996) για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (3/7) τη Δανία.

Ακόμα κι αν η αποβολή του Ντε Λιχτ (άλλαξε από κίτρινη σε κόκκινη μέσω VAR) στο 55′ αποδείχθηκε κομβική στην εξέλιξη του αγώνα, οι Τσέχοι ήταν εκείνοι που είχαν δείξει εξαρχής καλύτερο πρόσωπο στην αναμέτρηση. Καταφέρνοντας να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και να φτάσουν στη νίκη με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χόλες -με γκολ στο 68′ και ασίστ στο 80′) και τον Σικ να σφραγίζει την πρόκριση.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Φρανκ ντε Μπουρ παρέταξε την Ολλανδία με σύστημα 5-3-2 και τον Στεκέλνμπουργκ στην εστία. Στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά άρχισαν οι Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ και Φαν Άανχολτ. Την τριάδα στα χαφ αποτελούσαν οι Ντε Ρουν, Βαϊνάλντουμ και Ντε Γιονγκ, ενώ δίδυμο στην επίθεση ήταν ο Ντεπάι, με τον Μάλεν να συνεχίζει βασικός.

Σε ό, τι αφορά την Τσεχία, ο Γιάροσλαβ Σίλχαβι χρησιμοποίησε 4-2-3-1 και τον Βάτσλικ κάτω από τα δοκάρια. Τετράδα στην άμυνα ήταν οι Τσούφαλ, Τσελούτσκα, Κάλας και ο Καντεράμπεκ αντί του Μπορίλ, ο οποίος είχε συμπληρώσει κάρτες. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Χόλες και Σούτσεκ, ενώ οι Μάσοπουστ, Μπαράκ (ελέω των ενοχλήσεων που ένιωθε τις προηγούμενες μέρες ο αρχηγός Νταρίντα) και Σέβτσικ κινούνταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σικ.

Το ματς:

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι που πιστώνεται και στην Τσεχία, η οποία αφενός μεν δεν μπήκε με τη λογική του να κλειστεί και αφετέρου κατάφερε να αποδιοργανώσει τον τρόπο παιχνιδιού της Ολλανδίας. Μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν και τις δύο πιο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 22′ ο Σέφτσικ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ωστόσο η κεφαλιά που έπιασε ο Σούτσεκ πέρασε έξω. Ίδια ήταν η κατάληξη και στο σουτ που έπιασε στο 38′ ο Μπαράκ από τη γωνία της αντίπαλης μικρής περιοχής.

Από την άλλη, ότι καλό δημιουργούσαν οι «Οράνιε» -οι οποίοι είχαν ένα δυνατό δεκάλεπτο μετά το 5′- κατέληγε με κάποιον εκ των παικτών τους σε θέση οφσάιντ. Με εξαίρεση τη φάση του 40′, όπου ο Ντάμφρις -μετά από επέλαση- έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τον Βάτσλικ να απομακρύνει.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ακόμα πιο φρενήρη ρυθμό σε σχέση με το πρώτο. Στο 52′ ο Ντεπάι βρήκε με τρομερό τακουνάκι τον Μάλεν, ο οποίος ξεχύθηκε στην κόντρα, αλλά στην προσπάθειά του να περάσει τον Βάτσλικ, είδε τον αντίπαλο πορτιέρε να του αρπάζει την μπάλα.

Μια στιγμή, που πέρασε ανεκμετάλλευτη για την Ολλανδία και την οποία «πλήρωσε» εις διπλούν στο 53′, όταν ο Ντε Λιχτ -επιχειρώντας να αποτρέψει τον Σικ από το να βγει ολομόναχος με τον Στεκέλενμπουργκ και έχοντας χάσει και την ισορροπία του- απομάκρυνε την μπάλα με το χέρι. Αρχικά ο Σεργκέι Καράσεφ του έδειξε την κίτρινη κάρτα, όμως αφού εξετάστηκε η φάση από τον VAR, άλλαξε το χρώμα σε κόκκινο!

Όπως είναι λογικό, οι Τσέχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Αρχικά, στο 64′ ο Καντεράμπεκ έπιασε το διαγώνιο σουτ εντός της μεγάλης περιοχής των Ολλανδών, με τον Ντάμφρις να προβαίνει σε σωτήρια παρέμβαση. Για να έρθει το 68ο λεπτό, όταν σε στατική φάση ο Κάλας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Χόλες τη δεύτερη, στέλνοντας από κοντινή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα.

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι κλείδωσαν την τεράστια πρόκρισή τους στο 80′. Ο Χόλες έκανε τρομερή ενέργεια, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε το παράλληλο γύρισμα προς τον Σικ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Με τους Ολλανδούς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.