HomeSliderΜπάσκετ: «Αντίο» Ευρώπη για τον Κεραυνό

Μπάσκετ: «Αντίο» Ευρώπη για τον Κεραυνό

Ο Κεραυνός έχασε το βράδυ της Τετάρτης (1/2) από την Μπάμπεργκ στη Γερμανία με 89-58, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του 12ου ομίλου του FIBA Europe cup, για την 5η αγωνιστική του 12ου ομίλου. Οι «ερυθροκίτρινοι» έμειναν εκτός συνέχειας, ανεξάρτητα από το τι θα κάνουν στην τελευταία αγωνιστική, όταν θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Ρουμανική Οραντέα (8/2).

Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με 4-2, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και με «όπλο» τη δυνατή τους άμυνα προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-11.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, η Γερμανική ομάδα, αύξησε το προβάδισμα της στο +20 (33-13), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, ο Κεραυνός έδειξε αντίδραση. Αρχικά μείωσε σε 33-19 και παρότι οι γηπεδούχοι, ανέβηκαν στο +19 (40-21), ο εμφανώς βελτιωμένος Κεραυνός μείωσε στο -12, στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 46-34.

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τη γηπεδούχο να ξεφεύγει εκ νέου στο σκορ, με τη διαφορά στους 18 πόντους (52-34) και με την ολοκληρωσή του τη διατήρησε σε επίπεδο ασφάλειας (65-50). Στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί πάτησαν… γκάζι και σφράγισαν μια εύκολη νίκη με 89-58.

Η Μπάμπεργκ έμεινε στη 2η θέση με 8 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Στροβόλου είναι 4η (6).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Άνβιλ Βλότσλαβεκ (Πολωνία) νίκησε την Οραντέα με 74-66 και παρέμεινε στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, με τους Ρουμάνους στην 3η (7).