Homeatc-portalΜονόδρομος η νίκη

Μονόδρομος η νίκη

Σημαντικό παιχνίδι έρχεται για την Εθνική μας

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στο πρόσφατο παιχνίδι που δώσαμε στο «ΑΕΚ Αρένα» με αντίπαλο την Κροατία. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη, ωστόσο οι διεθνείς μας κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο ομοσπονδιακός μας προπονητής αναγνώρισε την ανωτερότητα της Κροατίας και το δίκαιο της νίκης της και όπως χαρακτηριστικά επεσήμανε, όλο το βάρος της προσπάθειας για την Κύπρο επικεντρώνεται πλέον στον αγώνα της ερχόμενης Δευτέρας με τη Μάλτα.

Ο Νίκος Κωστένογλου δήλωσε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα και με αρκετή ποιότητα. Δεχτήκαμε δυστυχώς τέρματα στα τέλη και των δύο ημιχρόνων. Η φάση με το πρώτο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μπορούσε να αποφευχθεί. Είχαμε δύο κλεψίματα στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως στην τελική προσπάθεια δεν τα καταφέραμε. Η νίκη της Κροατίας ήταν δίκαιη, δεν μπορώ να έχω παράπονο από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας. Για εμάς το παιχνίδι αυτό τέλειωσε και βλέπουμε το επόμενο της Δευτέρας με τη Μάλτα. Έχουμε δύο ημέρες να συγκεντρωθούμε και να στοχεύσουμε τη νίκη».

Από τον αγώνα της Δευτέρας θα απουσιάζουν Αρτυματάς και Αβραάμ που συμπλήρωσαν κάρτες.

Η αναμέτρηση με τη Μάλτα θα ξεκινήσει στις 19:00 και θα γίνει στο «ΑΕΚ Αρένα». Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Μάλτα κέρδισε την Εθνική μας ομάδα με 3-0 και αναμφίβολα αυτό το αποτέλεσμα δείχνει και το πόσο καλή ομάδα είναι ο αντίπαλος της Εθνικής μας. Παρ’ όλα αυτά, η Κύπρος είναι το φαβορί για τη νίκη και αυτό είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να αποδείξουν οι διεθνείς μας και εντός αγωνιστικού χώρου.

Όπως και σε προηγούμενα παιχνίδια, έτσι και σε αυτό, η παρουσία του κόσμου στο γήπεδο κρίνεται σημαντική. Οι διεθνείς μας ποδοσφαιριστές, ευελπιστούν ότι θα έχουν τη συμπαράσταση των φιλάθλων και ευχή όλων είναι να δούμε ακόμα μεγαλύτερο αριθμό σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στην Κροατία.

Για την ομάδα μας πέραν από τη νίκη, στόχος είναι και η καλή εμφάνιση στο αυριανό παιχνίδι.