HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΜοιρασιά για Κρίσταλ Πάλας και Μπράιτον

Μοιρασιά για Κρίσταλ Πάλας και Μπράιτον

Μοιρασιά για Κρίσταλ Πάλας και Μπράιτον που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Selhurst Park» και αμφότερες παραμένουν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη. Μετριότατο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες καλές στιγμές. Η Πάλας πήρε προβάδισμα με πέναλτι από το πρώτο ημίχρονο ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να βρει δεύτερο τέρμα, ενώ από την άλλη, η φανερά καλύτερη Μπράιτον έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο 90′ χωρίς να καταφέρει οτιδήποτε άλλο παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η Μπράιτον είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12′ με σουτ του Μπισουμά από πλάγια θέση που πέρασε λίγο έξω, όπως και δύο λεπτά αργότερα σουτ του Γουάιτ. Στο 17′ η Πάλας κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Λάμπτεϊ στον Μπατσουαγί, με τον Ζαχά ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0. Στο 26′ οι «γλάροι» απείλησαν ξανά, με σουτ του Μοπέι που μπλόκαρε ο Γκουαΐτα.

Στο 52′ και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Πάλας σκόραρε ένα πανέμορφο τέρμα με τον Μπατσουαγί αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα η Μπράιτον απείλησε με σουτ του Τροσάρντ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών και μετά από ένα κακό διώξιμο του Γουόρντ αλλά και κόντρες, η Μπράιτον έφερε το ματς στα ίσα με την μπάλα να στρώνεται στον Αλιστέρ που με ωραίο σουτ έκανε το 1-1. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λιούς Ντανκ.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Μίτσελ, Τάουνσεντ, Σλουπ (88′ Μπεντέκε), ΜακΆρθουρ, Ρίντγολντ, Ζαχά, Μπατσουαγί (83′ Μιλιβόγιεβιτς)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Γουάιτ, Γουέμπστερ, Ντανκ, Λάμπτεϊ, Μπισουμά, Λαλάνα (78′ Αλιστέρ), Μποερν (83′ Γκρος), Μοπέι, Τροσάρντ (78′ Κόνολι), Μαρτς