HomeSliderΜέγας Γιάννης και οι Μπακς στους τελικούς της Ανατολής!

Μέγας Γιάννης και οι Μπακς στους τελικούς της Ανατολής!

Θρίαμβος για τους Μπακς! Με οδηγό τον εκπληκτικό Γιάννη Αντετοκούνμπο πέρασαν με 115-111 στην παράταση από το Μπρούκλιν και αποκλείοντας με 4-3 τους Νετς προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής μετά από δύο χρόνια.

Ο Greek Freak έκανε μυθικό ματς με 40 πόντους (8/14 βολές, 13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 50 λεπτά (!) έχοντας να αντιμετωπίσει και το… κοινό που μετρούσε ειρωνικά όταν βρισκόταν στις βολές. Καθοριστικός ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ 19 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μπρουκ Λόπεζ, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να συνεισφέρει 13 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Συγκινητικός ο Κέβιν Ντουράντ, σταμάτησε στους 48 πόντους (17/36 σουτ), αλλά αποκαμωμένος και χωρίς να ξεκουραστεί ούτε δευτερόλεπτο αστόχησε στα δύο τελευταία σουτ των Νετς, παρότι ο ίδιος είχε στείλει το ματς στην παράταση με σουτ στο 1’’. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 22 αλλά με 5/17 σουτ και έλειψε πολύ ο τραυματίας Κάιρι Ίρβινγκ.

Πλέον οι Μπακς αναμένουν τον αντίπαλό τους από το Game 7 ανάμεσα σε Σίξερς και Χοκς. Θα έχουν μειονέκτημα έδρας αν περάσουν οι πρώτοι και πλεονέκτημα αν περάσουν οι δεύτεροι.

giannidkd 063101

Το ματς

Το καλό ξεκίνημα των Μπακς (0-6) γρήγορα βρήκε απάντηση από τους γηπεδούχους που απάντησαν με ένα 11-0 (11-6). Ο Γιάννης με 10 πόντους και απόλυτη ευστοχία οδήγησε την ομάδα του μπροστά (20-23), όμως ο Ντουράντ πήρε μπρος και με διαδοχικά τρίποντα οι Νετς έφτασαν στο +9, 34-25. Το Μιλγουόκι πλησίασε γρήγορα (40-38), όμως ο ασταμάτητος KD με τη βοήθεια και του Χάρντεν βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε διψήφια διαφορά, 53-43.

Το καλό φινάλε του Αντετοκούνμπο στο ημίχρονο μάζεψε την απόσταση και τα «ελάφια» στα μισά της τρίτης περιόδου πέρασαν μπροστά με πέντε, 60-65, χάρη στη δράση του Greek Freak αλλά και το τρίτο τρίποντο του Τάκερ. Φτάνοντας γρήγορα στο bonus των βολών το Μπρούκλιν ανέτρεψε τα δεδομένα υπέρ του, 79-74, αλλά οι Μπακς αντέδρασαν σωστά και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο με προβάδισμα, 81-82.

Οι Νετς με γκολ-φάουλ του Ντουράντ έφτασαν στο 96-91 και μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο στο 101-96 με τρίποντο του Χάρντεν με ταμπλό. O άστοχος μέχρι τότε Χόλιντεϊ πέτυχε διαδοχικά μεγάλα σουτ και οι Μπακς μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο προηγήθηκαν με τρεις, 103-106. Ο Μίντλετον με κλέψιμο στον Ντουράντ και 2/2 βολές οδήγησε τα «ελάφια» στο +4, 105-109, με 65’’ να απομένουν. Ο Ντουράντ απάντησε γρήγορα (107-109), οι Μπακς είχαν άστοχο τρίποντο με τον Μίντλετον και η μπάλα έμεινε στα χέρια του Λόπεζ αφήνοντας 6’’ στο Μπρούκλιν. Ο KD με πολύ δύσκολο σουτ πατώντας τη γραμμή του τριπόντου ισοφάρισε 109-109 στο 1’’ και οι Μπακς πρόλαβαν μόνο ένα σουτ απελπισίας που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Η νευρικότητα ήταν έκδηλη εκατέρωθεν στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με τον Μπράουν και το σκορ να «κολλάει» στο 111-109 μέχρι να ισοφαρίσει στο 1:11 ο Γιάννης, ενώ Τάκερ και Γκρίφιν αποβλήθηκαν με έκτο φάουλ. Ο Μίντλετον στα 40,1’’ έβαλε μπροστά τους Μπακς (111-113) και ο Ντουράντ έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με το τελευταίο σουτ να είναι air ball! O Λόπεζ με δύο βολές στα 0,3” απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έγραψε τον επίλογο στη μεγάλη πρόκριση των Μπακς.

Δωδεκάλεπτα: 28-25, 53-47, 82-81, 109-109, (πρτ.) 111-115