HomeApp Push NotificationΜεγάλο διπλό για την ΑΕΚ με γκολάρα Γκιούρτσο !

Μεγάλο διπλό για την ΑΕΚ με γκολάρα Γκιούρτσο !

Η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην Πολωνία επί της Ντιναμό Κιέβου με 1-0 στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα και μόλις στο 8ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Γκιούρτσο μετά από εξαιρετική μακρινή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα για το 1-0.

Μετά το γκολ και για περίπου ένα 15λεπτο το παιχνίδι ήταν χωρίς ουσιαστική φάση με τους Ουκρανούς ωστόσο να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα στο 29ο λεπτό κατάφεραν να σκοράρουν με το πλασέ του Buyalskiy ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από παρέμβαση του VAR.

Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο η ΑΕΚ δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα (πέραν της φάσης του ακυρωθέντος γκολ) αφού η άμυνά της ήταν συμπαγής ενώ ήταν και αρκετά απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με την Ντιναμό Κιέβου να έχει την κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας αλλά να μην μπορεί να καταστεί επικίνδυνη για την ΑΕΚ.

Ενδεικτική είναι και η απουσία κλασσικής ευκαιρίας στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Λάρνακας διαχειρίστηκε άψογα τον αγώνα και το υπέρ της αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο αμυνόμενη εξαιρειτικά και ”κλειδώνοντας” την επίθεση των Ουκρανών.

Το 1-0 του πρώτου μέρους με το φοβερό γκολ του Γκιούρτσο ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Ντιναμό Κιέβου (M. Lucescu): Boyko, Sydorchuk, Kabaiev, Tsygankov, Andriyevskiy (68′ Shepeliev), Garmash (46′ Besedin), Zabarnyi, Buyalskiy, Syrota, Dubinchak, Kędziora (68′ Karavaev).

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς (74′ Ναούμ), Μάμας (64′ Σανχούρχο), Γκιούρτσο (78′ Εγγλέζου), Άλτμαν, Τρισκόφσκι (64′ Λέδες), Ολατούντζι (74′ Λόπες).

Κίτρινες: Andriyevskiy, Sydorchuk / Γκαρσία, Μάμας, Πονς, Πίριτς