HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΜεγάλης σημασίας διπλό για τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ

Μεγάλης σημασίας διπλό για τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας στο ΓΣΠ σε βάρος της Ομόνοιας με 1-2. Στους 59β οι γαλάζιοι, στους 46β παρέμειναν οι πράσινοι.

Το ματς:

Το πρώτο 10λεπτο ήταν αναγνωριστικό χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Στο 13’ ο Θεουλή πήγε στο ΒΑΡ για περίπτωση πέναλτι στην περιοχή του Απόλλωνα αλλά τελικά δόθηκε οφσάιντ.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας έβαλε πίεση στην Ομόνοια χωρίς να δημιουργήσει όμως κάτι το ιδιαίτερο.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41’ ο Λοίζου πέρασε όμορφα στον Κακουλλή και ο Κύπριος άσος έκανε το 1-0 για την Ομόνοια όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση.

Το κατάφερε στο 57’ με τον Ουάρντα να νικάει τον Φαμπιάνο με συρτό σουτ μετά από ασσίστ του Ντόνιο.

Στην συνέχεια η Ομόνοια κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε με σουτ του Ανσαριφάρντ αλλά ο Γιοβάνοβιτς ήταν έτοιμος.

Έντεκα λεπτά αργότερα ο Χουσείν έδωσε όμορφη ασίστ στον Πίττα που σκόραρε για την ανατροπή και το 1-2.

Τέλος ο Απόλλωνας πήρε μια τεράστιας σημασία νίκη για την συνέχεια.

Ομόνοια (Σ. Αυγουστή): Φαμπιάνο, Γιούστε, Λοίζου (Σάββα 79′), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (Μπέζους 71′), Μπασιρού, Ζαχαρίου (Σράντι 62′), Παναγιώτου, Μιξ (Κασάμα 72′), Κακουλής (Μπεσεντίν 61′).

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Λανγκ, Σράντι, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης, Μπεζούς

Απόλλων (Μ. Μπαρούν): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ (Χουσείν 74′), Χάμπος, Ουάρντα (Ντιγκινί 90+2′), Πίττας, Ντόνιο (Σράντι 61′), Βα (Σσχάρ 75′)

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσεϊν, Ντανίλο, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης