HomeSliderΜεγάλη νίκη του Απόλλωνα στο ντέρμπι!

Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα στο ντέρμπι!

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του Τσιρείου ήταν ο Απόλλωνας όπου νίκησε την Ομόνοια με 2-0. Στους 32β έπιασαν την ΑΕΚ οι ”γαλάζιοι”, στους 24β έμειναν οι ”πράσινοι”.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ο ορισμός του παιχνιδιού κέντρου. Πολλές μονομαχίες στο κέντρο, αρκετά φάουλ και καθόλου φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Απόλλωνας στην πρώτη του ευκαιρία ευτύχησε να σκοράρει. Στο 26′ ο Νταμπό έκανε το γύρισμα και ο Χούμποτσαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

thumbnail preview 10 1

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ήταν η Ομόνοια που ανάλαβε πρωτοβουλίες και προσπάθησε να σκοράρει. Στο 39′ Ο Μίξ απο κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς και στο 41′ ο Τζιωνής από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τους ”γαλάζιους” μπροστά με 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετές διακοπές λόγω τραυματισμών.

Φτάσαμε στο 60′ για να δούμε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Τσέποβιτς να μην μπορεί να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς από πολύ κοντά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λέζιακς έκανε λάθος γύρισμα στον Φαμπιάνο, ο Γιάγκα έβαλε πίεση και σε κενή εστία έκανε το 2-0.

thumbnail preview 9 1

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έλεγχε το παιχνίδι μετά το 2-0 και στο 67′ ο Ίλιεφ λίγο έλειψε να κάνει το 3-0 αλλά έστειλε άουτ από καλή θέση την μπάλα.

Έξι λεπτά ο Βούλγαρος και πάλι έχασε καλή διπλή ευκαιρία με τον Φαμπιάνο να έχει την απάντηση.

Στο 87′ η Ομόνοια έχασε μια καλή ευκαιρία με το σούτ του Κίκο να περνάει άουτ. Στο 93′ μετά από φάουλ του Μίξ η μπάλα κτύπησε στα σώματα και πήγε προς την εστία αλλά ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα με τον Απόλλωνα να διαχειρίζεται απλά το σκορ στα τελευταία λεπτά και να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (69′ Νόγιοκ), Ζράντι (82′ Αλεσάμι – 92′ Β.Γιοβάνοβιτς), Ίλιεφ (92′ Ψύχας), Νταμπό (82′ Αλμπάνης), Γιάνγκα.

-Στον πάγκο: Ντουρίν, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Νογιόκ, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Αλμπάνης, Ιντζία, Ντιγκινί.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν (62′ Παναγιώτου), Λανγκ, Λέζιακς, Μιξ, Γκόμεθ, Λοΐζου (75′ Μποτεάκ), Τζιωνής, Κακουλλής (75′ Ασάντε), Τσέποβιτς (86′ Ψάλτης).

-Στον πάγκο: Κυριακίδης, Παναγή, Ψάλτης, Σέχου, Γιούστε, Παναγιώτου, Χρίστου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Παπουλής, Μποτεάκ, Ασάντε.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας