HomeSliderΜεγάλη νίκη της Εθνικής Ελπίδων επί της Ελλάδας

Μεγάλη νίκη της Εθνικής Ελπίδων επί της Ελλάδας

Μεγάλη νίκη της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων επί της αντίστοιχης της Ελλάδας.

Στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα μας για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21, η Κύπρος μετά από πολύ καλή παρουσία νίκησε με 3-0 στο Δασάκι και έφτασε στους 11 βαθμούς.

Δίκαιη η επιτυχία για τους διεθνείς μας που παρουσιάστηκαν με καλά οργανωμένο μεσοαμυντικό πρόσωπο και στις γρήγορες αντεπιθέσεις κατάφεραν να επικρατήσουν σε βάρος μιας δυνατής ομάδας όπως η Ελλάδα, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου και ήρθε στην Κύπρο με στόχο το θετικό αποτέλεσμα που θα της εξασφάλιζε τη δεύτερη θέση.

Ο Ανδρέας Κατσαντώνης με εκτέλεση πέναλτι στο 27ο λεπτό και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πέναλτι κέρδισε ο Γαβριήλ μετά από εξαιρετικό συνδιασμό Σεργίου – Φραντζή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πλησίασε πρώτη στο γκολ όταν από κοντά το πλασέ του Σιέλη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Ελλάδας.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει για το γκολ της ισοφάρισης όμως οι διεθνείς μας με σωστή οργάνωση κράτησαν το μηδέν παθητικό και με τις γρήγορες αντεπιθέσεις έφτασαν στο επιβλητικό 3-0.

Το 2-0 πέτυχε ο Θωμάς Νικολάου με μονοκόμματο σουτ μετά από σέντρα του Σεργίου στο 73ο λεπτό και στο 83ο λεπτό μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Παρούτης ο Ναούμ διαμόρφωσε το 3-0.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιάννος Οκκάς σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με τη Λευκορωσία πραγματοποίησε πέντε αλαλγές στο αρχικό πλάνο δράσης.

Κύπρος: Κίττος, Σεργίου, Γαβριήλ (69′ Θ. Νικολάου), Σιέλης, Καραμανώλης, Πολυκάρπου (59′ Αλ. Μιχαήλ), Γ. Οκκάς (69′ Μάμας), Φραντζής, Ναούμ, Κατσαντώνης (Παρούτης), Γερολέμου (69′ Κωστή).

Η Εθνική μας το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ισλανδία στο φινάλε της προκριματικής φάσης.