HomeSliderΜεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι!

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι!

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ στην Λεμεσό στο ντέρμπι με την ΑΕΛ με 0-1. Στους 24β η ΑΕΚ, στους 12β μένει η ΑΕΛ.

Με το καλημέρα η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και βρήκε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι σε γύρισμα του Τόρες στην περιοχή, προβολή του Τσάβες, πρόλαβε ο Μιλίσεβιτς και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Τούμπας. Η ΑΕΚ ανέβηκε και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία με δυνατό σουτ του Γκιούρτσο εντός περιοχής.

thumbnail preview 2 6

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Νικολάου μετά που ξαναείδε την φάση στο ΒΑΡ το πήρε πίσω.

thumbnail preview 3 5

Η συνέχεια για το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα δυνατό παιχνίδι κέντρου χωρίς την κλασική ευκαιρία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ”ορεξάτα” για τις δύο ομάδες.  Στο 54′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη φάση με τον Γκιουρσκο να μήν μπορεί να βρει στόχο. Στο 56′ ο Μαίντεβατς αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα ψηλά ενώ στο 63′ ούτε ο Τρισκόφσκι κατάφερε να βρει στόχο για να διπλασιάσει τα γκολ των φιλοξενούμενων.

Από κι και πέρα η ΑΕΚ έκανε το δικό της παιχνίδι κρατώντας μπάλα και τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν ”δικά” της. Στο 85′ ο Φαράζ σημάδεψε το δοκάρι, στο 90′ ο Εσπινόζα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αλλά ακυρώθυκε ώς οφσάιντ για να έρθει ο Φαράζ στο 94′ από τα 30 μέτρα (ήταν στην επίθεση ο Βοζίνια) να γράψει το τελικό 0-2.