HomeSliderΜεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ και -2 από την εξάδα !

Μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ και -2 από την εξάδα !

Το ΑΠΟΕΛ, νίκησε εκτός έδρας την Πάφο με 3-2 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής και πλέον βρίσκεται στο -2 από την εξάδα.

Τα γκολ για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, πέτυχαν οι Μπεν Σαχάρ στο 31′ με πέναλτι, στο 48′ ο Ενσούε με σουτ εντός περιοχής και στο 64′ ο Σατσιάς.

Για την ομάδα της Πάφου, ισοφάρισε προσωρινά στο 37΄ο Πάνιτς, ενώ ο Βαλακάρι στο 87′ μείωσε για το 3-2

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν σχετικά ισοδύναμες αφού είχαν από 3 τελικές προσπάθειες και από ένα γκολ με καμιά να μην κυριαρχεί απόλυτα σε όλο το χρονικό διάστημα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, σκόραρε νωρίς για το 2-1 αλλά μετά ”κλείστηκε” στα μετόπισθεν για περίπου 15 λεπτά.

Στο 64′ σκόραρε ξανά για το 3-1 με την Πάφο να κυνηγά και να μειώνει στο 87, χωρίς να καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση.

Πάφος FC Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Καμπράλ, Πάνιτς, Λελιούκιν (Μέρφι 57′)

ΑΠΟΕΛ Ουζόχο, Γουήλερ, Ενσούε, Σιέλης, Αρτούρ, Λουντέμο, Σατσιάς, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (Ντονγκαλά 46′), Εφραίμ (Μπερν 69′), Μπεν Σαχάρ (Μερκής 80′)

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Χριστοφή Τιμόθεος
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης