HomeSliderΜεγάλη νίκη για την ΑΕΛ/Πρώτη με Παντελίδη

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ/Πρώτη με Παντελίδη

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΛ με 3-0 εις βάρος του Ολυμπιακού στο Τσίρειο. Πρώτη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι για τον Ελλαδίτη κόουτς της ΑΕΛ Σάββα Παντελίδη.

Με τον καλύτερο τρόπο πήγε να ξεκινήσει το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό αφού μόλις στο 1′ κέρδισε πέναλτι αλλά ο ρέφ Αργυρού μετά από παρέμβαση του ΒΑΡ πήρε πίσω την απόφαση του. Εφτά λεπτά αργότερα η ΑΕΛ σκόραρε με τον νεαρό Ανδρέου στο ντεμπούτο του με το γκολ να ακυρώνεται πρώτα ως οφσάιντ και να επικυρώνεται στη συνέχεια μέσω ΒΑΡ.

thumbnail preview 8 1

Η ΑΕΛ κρατούσε μπάλα και διαχειριζόταν ιδανικά αυτό το 1-0 για να έρθει ο Τσέποβιτς μετά από σέντρα του Μαζάν στο 21′ να κάνει τα τέρματα της ΑΕΛ δύο με κοντινή προβολή.

thumbnail preview 9 1

Η ΑΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερη στα επόμενα λεπτά του ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 43′ ο Σαμπίνια έριξε στο έδαφος τον Σάντος και πάλι μετά από επέμβαση του ΒΑΡ καταλογίστηκε πέναλτι το όποιο μετέτρεψε σε γκολ ο Τσέποβιτς για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην βραδιά.

thumbnail preview 10 1

Στο δεύτερο μέρος έκανε αρκετή διαχείριση του σκόρ χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ενόψει και του αγώνα της Τετάρτης με την Ομόνοια. Στο 64′ ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με τον Γκουστάβο να σημαδεύει το δοκάρι. Το παιχνίδι κύλησε χωρίς πολλά-πολλά απο κι και πέρα και η ΑΕΛ πανηγύρισε μια νίκη την οποία χρειαζόταν…