HomeSliderΜε... ζωγραφιά στους «8»

Με… ζωγραφιά στους «8»

Το Βέλγιο με ένα εντυπωσιακό γκολ του Θορκάν Αζάρ στο 42ο λεπτό, άφησε εκτός συνέχειας την Πορτογαλία και πέρασε στην προημιτελική φάση του Euro 2020. Το χθεσινό παιχνίδι ήταν σημαντικό και για τις δύο ομάδες και αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο δεν είδαμε καλό θέαμα στην μεγαλύτερή του διάρκεια.

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνες παρέταξε το Βέλγιο με τον Κουρτουά στο τέρμα και στο κέντρο της άμυνας πήραν θέση οι Βερτόχεν, Βερμάελεν και Αλντερβέιρελντ. Στο δεξί άκρο κινήθηκε ο Μενιέ και στο αριστερό ο Θορκάν Αζάρ. Βίτσελ και Τίλεμανς ήταν οι δύο εσωτερικοί μέσοι και λίγο πιο μπροστά ξεκίνησαν οι Εντέν Αζάρ και Κέβιν Ντε Μπρούινε. Ο Λουκάκου ήταν ο μοναδικός προωθημένος για τους Βέλγους.

Ο Φερνάντο Σάντος έβαλε κάτω από τα δοκάρια της Πορτογαλίας τον Ρουί Πατρίσιο, με τον Ράφαελ Γκερέιρο να βρίσκεται στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Νταλότ στο δεξί. Ο Πέπε με τον Ρούμπεν Ντίας ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Η τριάδα της μεσαίας γραμμής αποτελείτο από τους Ρενάτο Σάντσες, Ζοάο Παλίνια και Ζοάο Μουντίνιο. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ρονάλντο ο οποίος είχε αριστερά του τον Ζότα και δεξιά τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν καταγράφηκαν πολλές ευκαιρίες, αφού οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεχτικές στην άμυνα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μαζί με τους Ζότα και Σίλβα, προσπάθησαν να ταλαιπωρήσουν την άμυνα του Βελγίου, χωρίς αποτέλεσμα. Οι Βέλγοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά με προϋποθέσεις με τους γρήγορους Αζάρ, Ντε Μπρούινε και Λουκάκου, αλλά ούτε και αυτοί πλησίασαν στο γκολ. Όλα αυτά μέχρι το 42ο λεπτό. Ο Θορκάν Αζάρ πήρε την μπάλα από αριστερά, έκανε κίνηση προς τα μέσα και… έπιασε ένα φοβερό σουτ. Ο Ρουί Πατρίσιο έκανε την προσπάθεια για να αντιδράσει, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι έγινε το 1-0 για τους Βέλγους και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ντε Μπρούινε να γίνεται αλλαγή στο 48′ και αυτό αποτέλεσε πλήγμα για την ομάδα του Βελγίου. Λίγο αργότερα μπήκαν για την Πορτογαλία οι Ζοάο Φέλιξ και Μπρούνο Φερνάντες, σε μια προσπάθεια να γίνει πολύ πιο επιθετική η Πορτογαλία. Όσο περνούσε ο χρόνος, το συγκρότημα του Σάντος απειλούσε την εστία του Κουρτουά. Ο τερματοφύλακας του Βελγίου είχε τις… απαντήσεις στις προσπάθειες των τυπικά φιλοξενούμενων, ωστόσο στη φάση του 83′ νικήθηκε από το σουτ του Ράφαελ Γκερέιρο. Το σουτ του ακραίου μπακ της Πορτογαλίας δεν κατέληξε στα δίχτυα, αφού βρήκε στο δοκάρι των Βέλγων. Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.