HomeΔΙΕΘΝΗΜε το… αριστερό στη νέα εποχή η Νιουκάστλ, νέα ήττα από Τότεναμ

Με το… αριστερό στη νέα εποχή η Νιουκάστλ, νέα ήττα από Τότεναμ

Το πρώτο ματς της Νιουκάστλ υπό τη νέα διοίκηση συνδυάστηκε με εντός έδρας ήττα, με 3-2, από την Τότεναμ.

Οι «καρακάξες» προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Γουίλσον, ωστόσο στο 17’ ο Εντομπελέ έφερε το ματς στα ίσα με ωραίο σουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κέιν πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στην Premier League με ωραία κίνηση μετά από μπαλιά του Χόιμπιεργκ.

Στο 40ο λεπτό, το ποδόσφαιρο πέρασε σε δεύτερη μοίρα, με τον Ρεγκιλόν να ενημερώνει τον διαιτητή, Αντρέ Μάρινερ, για έκτακτο περιστατικό στην κερκίδα. Ένας οπαδός είχε καταρρεύσει, με τον ρέφερι να διακόπτει το ματς μέχρι να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Η συνέχεια στην δράση δόθηκε 20 λεπτά αργότερα, με τους Λονδρέζους να προλαβαίνουν να σκοράρουν ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου! Σκόρερ, αυτή τη φορά, ο Σον, με προβολή μετά από παράλληλη μπαλιά του Κέιν.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να συνέλθουν στο δεύτερο 45λεπτο, με το προβάδισμα δύο τερμάτων να διατηρείται για τους “spurs”, που μάλιστα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 83ο λεπτό, μετά την αποβολή του Σέλβι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κάπου εκεί, ήρθε τελικά η μείωση του σκορ, με αυτογκόλ του Ντάιερ, που… άναψε τα τελευταία λεπτά του αγώνα, δίχως να αλλάξει κάτι.