HomeΔΙΕΘΝΗΜε οδηγό το ματς του 2002 ! (Βίντεο)

Με οδηγό το ματς του 2002 ! (Βίντεο)

Οι Ιταλοί διέθεταν ένα ρόστερ με παίκτες όπως ο Μπουφόν, ο Καναβάρο, ο Νέστα, ο Πίρλο και ο Ντελ Πιέρο. Οι Ουαλοί είχαν 70 χιλιάδες κόσμο στο πλευρό τους για να κάνουν την υπέρβαση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «Δράκους» αφού στο 11ο λεπτό ο Σάιμον Ντέιβις εκτελεί από δύσκολη γωνία τον Μπουφόν και «τρελαίνει» τους οπαδούς στο Κάρντιφ.

Ωστόσο, 20 λεπτά αργότερα, η Ιταλία θα κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή με τον Ντελ Πιέρο να σουτάρει, τη μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να καταλήγει στα δίχτυα του Πολ Τζόουνς.

Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, θα έρθει ένα δοκάρι του Γκιγκς αλλά και του Πίρλο, έπειτα από εκτελέσεις φάουλ. Η Ουαλία θα βρει το χρυσό γκολ στο 70ο λεπτό όταν ο Γκρεγκ Μπέλαμι θα τρυπώσει ανάμεσα από τους κεντρικούς αμυντικούς της Ιταλίας, θα περάσει και τον Μπουφόν και θα κάνει το 2-1.

Οι «Δράκοι» θα βρήκαν τότε και τρίτο τέρμα όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν άφησε το πλεονέκτημα σε μαρκάρισμα που προηγήθηκε του γκολ…

Το παιχνίδι έληξε και η Ουαλία πήρε το σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια των ομίλων.

Σήμερα χρειάζεται το τρίποντο για την πρωτιά και θέλει να επαναλάβει τον άθλο του 2002.