HomeSliderΜε φόρα στους «8» του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Με φόρα στους «8» του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εντυπωσιάζει και στο Κύπελλο Coca-Cola. Το συγκρότημα του Γιάννη πετράκη προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης, καθώς νίκησε την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 2-0 στο «Τάσος Μάρκου». Πρωταγωνιστής των «μαυροπράσινων» ήταν ο Πεχλιβάνης, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα του αγώνα (39’, 81’).

Το παιχνίδι ήταν κακό στο ξεκίνημα, όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην μετά το 35ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία όμως το σουτ του Γκουστάβο από καλή θέση ήταν άστοχο (36’). Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Παραλιμνίου «απάντησε» με κεφαλιά του Ντένινγκ και στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Ο Πεχλιβάνης απέφυγε δύο αντιπάλους και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι «βυσσινί» μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν με στόχο την ισοφάριση. Αφού ο Πεχλιβάνης αστόχησε σε σουτ (48’), η Ένωση δημιούργησε τρεις καλές φάσεις στην αντίπαλη εστία, όμως δεν τις αξιοποίησε. Ο Καραδαής απόκρουσε το σουτ του Μπαλοτέλι (49’), ενώ ο Ουντόζι αστόχησε σε δύο κεφαλιές από πλεονεκτική θέση (62’, 65’).

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 81’, όταν ο Πεχλιβάνης ολοκλήρωσε με όμορφο σουτ μια γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του.

Ταυτότητα του αγώνα

Ε.Ν. Παραλιμνίου: Γκατσέφσκι, Ιρέπ, Μουλαζίμης (57’ Ουντόζι), Φαν Άνχολντ, Λουσέρο, Ντένινγκ, Μπαρμπόσα, Κοτσώνης (74’ Μπελόνε), Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόφσκι (46’ Μπαλοτέλι).

Ολυμπιακός: Καραδαής, Μίλετετς, Γαρουφαλιάς (71’ Νάνι), Γκουστάβο, Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (80’ Μανρίκε), Κυριάκου, Φαν Κέσελ, Χαραλάμπους (71’ Σαρφό).

Σκόρερ: 39’, 81’ Πεχλιβάνης

Κίτρινες: Μουλαζίμης, Φελίπε / Γαρουφαλιάς