HomeΔΙΕΘΝΗΜατσάρες και όλα ανοιχτά σε Λισαβόνα και Βερολίνο, προβάδισμα πρόκρισης για Ρόμα!

Σε ένα ματς με αρκετές ανατροπές, Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Άρσεναλ έμειναν στο 2-2 για τους «16» του Europa League, με όλα να κρίνονται πλέον στη ρεβάνς του Λονδίνου, σε μία εβδομάδα.

Ο Σαλιμπά έβαλε μπροστά στο σκορ τους «κανονιέρηδες» με κεφαλιά στο 22’, ωστόσο δώδεκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Ινάσιο, που έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μάλιστα στην ολική ανατροπή του σκηνικού με κοντινή προσπάθεια του Παουλίνιο μετά από επέμβαση του Τέρνερ, στο 55’!

Ωστόσο, το προβάδισμα κράτησε για λίγο, καθώς η μακρινή σέντρα του Τζάκα βρήκε στον Μορίτα και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Αδάν για το 2-2 στο 62’!

Το… ντέρμπι των Ουνιόν ήρθε ισόπαλο με το χορταστικό 3-3! Τρεις φορές κατάφερε να πάρει το προβάδισμα η Σεν Ζιλουάζ, ισάριθμες απαντήσεις βρήκαν οι Γερμανοί, που ισοφάρισαν στο τέλος.

Δύο γκολ (28’, 72’) πέτυχε για τους Βέλγους ο Μπονιφάτσι και ένα ο Φέρτεσεν (58’), με Γιουράνοβιτς (φάουλ, 42’), Κνόχε (ριμπάουντ μετά από δικό του χαμένο πέναλτι, 69’) και Μίτσελ (89’) να φέρνουν τις ισοφαρίσεις για τους Γερμανούς.

Σπουδαία νίκη και για τη Ρόμα, που λύγισε με 2-0 τη Σοσιεδάδ στο «Ολίμπικο» και πήρε το μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Η προβολή του Ελ Σαραουί μετά από υπέροχη προσπάθεια του Έιμπραχαμ στο 13’ επέτρεψε στους «τζαλορόσι» να πάρουν το προβάδισμα, με την καρφωτή κεφαλιά του Κουμπούλα 87ο λεπτό να παρέχει ακόμη μεγαλύτερη σιγουριά στην ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Τέλος, η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-0 της Φερεντσβάρος και καθάρισε σε μεγάλο βαθμό με την πρόκριση. Ένα εξαιρετικό σουτ του Ντεμιρμπάι 9’ έφερε το 1-0 για τις «ασπιρίνες», που διπλασίασαν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Ταπσόμπα στο 85’.