HomeSliderΜάλτα... γιοκ για την Εθνική

Μάλτα… γιοκ για την Εθνική

Εφιαλτικό βράδυ είχε η Εθνική Κύπρου, καθώς δέχθηκε βαριά ήττα από την Μάλτα με 3-0 για τον 8ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2022. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η άδικη αποβολή του Κωνσταντίνου Σωτηρίου στο 40’ με 2η κίτρινη κάρτα για θέατρο, σε μια φάση που έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ και η Εθνική μας κατέρρευσε, με σημείο αναφοράς την κακή σε γενικές γραμμές εμφάνισή της.

Οι Μαλτέζοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μετά από ένα τέρμα του Πίττα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 2ο λεπτό επέβαλαν τον ρυθμό τους. Η πρώτη κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 8’ όταν ο Μοντεμπέλο μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, όμως ο Μιχαήλ τον σταμάτησε. Στο 36’ η Μάλτα… προειδοποίησε με άστοχο σουτ του Τζ. Εμπονγκό.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας καταγράφηκε στο 40’, σε μια φάση που εξελίχθηκε σε μοιραία. Ο Μπονέλο έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μετά από βολέ του Κ. Σωτηρίου. Με την εκτέλεσή του ο Πίττας είχε κεφαλιά στο αριστερό δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Κ. Σωτηρίου βρέθηκε στο χόρτο, μετά από διεκδίκηση της μπάλας με αντίπαλο αμυντικό. Ο Ιταλός διαιτητής Φάμπιο Μαρέσκα έδειξε 2η κίτρινη κάρτα στον Κύπριο διεθνή, ο οποίος ήταν χρεωμένος από το 5ο λεπτό, με τη χρήση του VAR. Τα ριπλέι έδειξαν ότι υπήρχε παράβαση πάνω στον Κ. Σωτηρίου, όμως μέτρησε η απόφαση του διαιτητή. Με την επανέναρξή του η Μάλτα άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ του Ατάρτ στην εκπνοή του ημιχρόνου (44’).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (46’) σημειώθηκε το 2-0 με κεφαλιά του Π. Μπονγκ σε σέντρα του Τέουμα. Η προσπάθεια της Εθνικής μας να αντιδράση εκδηλώθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου (51’), όμως ο Μπονέλο κράτησε ανέπαφη την εστία του και… καπάκι έγινε το 3-0. Ο Ατάρ χτύπησε ξανά με κοντινό σουτ (54’), μετά από ανάποδο ψαλίδι του Τζ. Εμπονγκ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και το σκορ έμεινε ως το τέλος

Μάλτα: Μπονέλο, Πέπε, Σ. Μποργκ, Σο (59’ Μουσκάτ), Ατάρτ, Πισάνι, Τέουμα (85’ Καρουάνα), Καμενζούλι, Τζ. Εμπονγκ (59’ Ντίμεχ), Π. Εμπονγκ (70’ Γκρεχ), Μοντεμπέλο (70’ Σαταριάνο).

Κύπρος: Μιχαήλ, Ψάλτης, Κ. Σωτηρίου, Καρώ, Αντωνιάδης (64’ Κατελάρης), Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου (70’ Λοΐζου), Αρτυματάς, Πίττας (58’ Κάστανος), Παπουλής (58’ Παναγιώτου), Χριστοφή (58’ Ηλία).

Σκόρερ: Ατάρτ 43’, 54’  Π. Εμπονγκ 46’

Κίτρινες: Π. Εμπονγκ, Τζ. Εμπονγκ / Παπουλής

Κόκκινες: Κ. Σωτηρίου (2η κίτρινη)

Διαιτητές: Φάμπιο Μαρέσκα  (Τζιόρτζι Περέτι, Ντανιέλε Μπιντόνι). VAR: Μασιμιλιάνο Ιράτι, AVAR: Αλμπέρτο Τεγόνι.