HomeStimenaKύπρος 1η Κατηγορία

Kύπρος 1η Κατηγορία

pafos fc 5

11/2 17:00 Εθνικός Άχνας – Καρμιώτισσα
Σπουδαίο «διπλό» μέσα στην Λευκωσία για τον Εθνικό που απέδρασε από το ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (2-3). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάκπα για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους που πέτυχε δύο γκολ. Έστω κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ήταν πιο επικίνδυνος ο Εθνικός από τους γηπεδούχους και έφερε «τούμπα» το ματς από το α’ ημίχρονο μέσε σε ένα 6λεπτο. Αρχικά στο 32′ ο Μαΐντεβατς ισοφάρισε με κεφαλιά με τον Ζάκπα στο 38′ να είναι ψύχραιμος σε τετ-α-τετ για το 1-2. Ισοφαρίστηκε στο 59′ και στην πορεία κοίταξε περισσότερο να πάρει τον ένα βαθμό. Του δόθηκε όμως η ευκαιρία στο 87′ και ο Ζάκπα με ωραία ατομική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ εκτός περιοχής. Δεύτερη νίκη στα τελευταία τρία ματς, που τον ανέβασε στους 19 βαθμούς και δείχνει ότι θα παλέψει με όλες του τις δυνάμεις να κρατηθεί στην κατηγορία.
Αγωνιστικά Νέα:Δύο οι απουσίες για τον Ηλία Χαραλάμπους στη σημερινή αναμέτρηση. Εκτίει την τελευταία αγωνιστική της ποινής του ο Σάβιτς (Α, 14/0), ενώ τραυματίας είναι ο Κονέ (Ε, 13/0) και δεν υπολογίζεται. Εξέτισε και επιστρέφει ο Παπαγεωργίου (Μ, 19/2) που λογικά θα βρίσκεται στο αρχικό σχήμα. Κρατάει αρκετά πρόσωπα στην 11άδα ο κύπριος τεχνικός που δεν αναμένεται να προχωρήσει σε περισσότερες από μία-δύο αλλαγές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπογκατίνοφ – Κυπριανού, Περατικός, Ντεϊβίσον, Χριστοφή – Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ – Ουάλι, Παπαγεωργίου, Ζάκπα – Μαΐντεβατς
Παραλίγο να πάρει μία τεράστια νίκη η Καρμιώτισσα που δέχθηκε την ισοφάριση από τον Απόλλωνα στην εκπνοή (90+8′, 1-1). Απόλυτα προσηλωμένη στο αμυντικό κομμάτι στο α’ ημίχρονο, δέχθηκε αρκετές τελικές όμως ο Τούμπας (9′, 31′, 35′) κράτησε το μηδέν, ενώ είχε και σύμμαχο το δοκάρι στο 37′. Στην επανάληψη μπήκε πιο αποφασιστική, προειδοποίησε δύο φορές (59′, 67′) και την τρίτη… βρήκε δίχτυα με πλασέ του Ρομό (69′). Στην πορεία, έκλεισε τους χώρους όμως δεν άντεξε την πίεση των φιλοξενουμένων, καθώς σε μία αδράνεια της άμυνας στο 90+8′, ισοφαρίστηκε για το τελικό αποτέλεσμα. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία 7 παιχνίδια (0-4-3) και έχει χάσει έδαφος σε σχέση με την θέση την οποία βρισκόταν προηγουμένως. Πλέον είναι στον πυθμένα με 18 βαθμούς.
Αγωνιστικά Νέα:Σημαντική η απουσία του Μπαργκάν (Ε, 16/2) λόγω καρτών για τον Χρύση Μιχαήλ, που όμως δεν αντιμετωπίζει κάποιο επιπλέον αγωνιστικό πρόβλημα. Επιστρέφει και ο Κυριακίδης (Τ, 12 συμμ.) που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του, όμως η παρουσία του Τούμπα (Τ, 8/0) με τον Απόλλωνα τον καθιστά φαβορί για να βρεθεί ξανά στην εστία. Ο Ι. Σάσι (ΜΕ, 22/8) αποφασίστηκε όπως εκτίσει την ποινή του την ερχόμενη αγωνιστική και ως εκ τούτου είναι διαθέσιμος.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τούμπας – Στυλιανού, Μπαράνοφ, Ευσταθίου, Πέρετς – Βαλέντε, Ρέινολντς – Χατζηβασίλης, Νεοφύτου, Ι. Σάσι – Ρομό
Εκτίμηση
Πήρε μεγάλο αποτέλεσμα ο Εθνικός Άχνας στο τελευταίο ματς και κατέρχεται με καλή ψυχολογία στη σημερινή αναμέτρηση. Στοιχηματικά, είναι ελαφρώς φαβορί αλλά… Η Καρμιώτισσα είναι απρόβλεπτη ομάδα και δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την τελευταία της εμφάνιση.Θα πάμε με δύσκολο σημείο τα 3-4 γκολ…αλλά που πληρώνει εξαιρετικά

Bet on the Go 470x470 1

11/2 19:00 Πάφος – Παραλίμνι
Προσπάθησε όσο μπορούσε στο «Τσίρειο», όμως γνώρισε την 10η της ήττα στον φετινό μαραθώνιο από την ΑΕΛ η Πάφος (1-0). Πολύ καλύτερη στο α’ ημίχρονο, είχε καλές στιγμές στο 5′ και το 18′, όμως ούτε ο Φουρ, ούτε ο Μέρφι βρήκε στόχο. Ισορρόπησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι χωρίς όμως να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία της. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ (47′) κι έπειτα δυσκολεύτηκε ακόμη περισσότερο, αφού έμεινε με 10 παίκτες από το 65′ λόγω αποβολής του Πάνιτς. Ακίνδυνη επιθετικά, αποδέχθηκε την ήττα με τον Ρούτκο όμως στο 90+4′ να αποκρούει πέναλτι για να παραμείνει το σκορ μέχρι το τελικό σφύριφμα. Η χθεσινή ήττα του Ολυμπιακού, όπως και της Δόξας στην αγωνιστική, την κρατάει μέσα στο παιχνίδι της 6άδας.
Αγωνιστικά Νέα:Πολλές οι απουσίες που έχει να αντιμετωπίσει ο Στηβ Κωνσταντινίδης. Εκτός λόγω τιμωρίας οι Κβίντα (Α, 14/0), Μπεριγκό (Ε, 20/2) και Πάνιτς (Μ, 7/1). Σταθερά απόντες οι Αγκούλο (Μ, 14/1), Βαλεριάνος (Α, 10/1) και Ακάλε (Μ, 6/0). Υπάρχουν όμως και τα θετικά, μιας και στην αποστολή μετά τις 9 Δεκεμβρίου συμπεριλήφθηκε ο Βα (ΜΕ, 9/1) όμως δύσκολα θα είναι στο αρχικό σχήμα. Εξέτισε και επιστρέφει ο Αουρέλιο (Α, 21/0) που θα είναι στην 11άδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούτκο – Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Άλβαρεζ – Πάντσεον, Βαλακάρι – Κούζικ, Τόρες, Φουρ – Καμπράλ
Χάρη στην γκολάρα του Πανός στο 21′, η ομάδα του Παραλιμνίου επικράτησε στην έδρα της του Ερμή με 1-0. Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και εξαργύρωσε την υπεροχή της η ομάδα του Κάρλος Φερέρ που στην πορεία είχε περισσότερο το μυαλό της στο πως θα διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Η αντεπίθεση… καλά κρατεί για τους «βυσσινί» που έχουν μαζέψει 16 βαθμούς στις τελευταίες 8 αγωνιστικές του πρωταθλήματος (5-2-1) αποδεικνύωντας πως σε καμία περίπτωση δεν θα πετάξει «λευκή» πετσέτα στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. «Θα κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη», είπε σε ραδιοφωνικές του δηλώσεις ο εκπρόσωπος τύπου της ομάδας, Κωνσταντίνος Φάνου.
Αγωνιστικά Νέα:Αμφίβολος είναι για τον Κάρλος Φερέρ ο μεσοαμυντικός Βαν Άνχολντ (13/0). Πιο έτοιμος ο χαφ Μπελόνε (17/0) που πήρε χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο παιχνίδι. Οι Ενγκό (Ε, 4/0) και Μπάλαζιτς (Α, 23/1) αποφασίστηκε όπως απουσιάσουν την επόμενη αγωνιστική και το ματς κόντρα στην Ανόρθωση μετά που συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών. Το απουσιολόγιο συμπληρώνει ο Κυριάκου (Α, 15/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκατσέφσκι – Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα – Λουσέρο, Μπάρνι, Ντένινγκ, Φελίπε, Πανός – Ενγκό, Θεοδώρου
Εκτίμηση
Πολλοί είναι αυτοί που περιμένουν το συγκεκριμένο παιχνίδι κλειστό, λόγω και της προϊστορίας. Η Πάφος στο ντεμπούτο του Κωνσταντινίδη στον πάγκο, ήταν αρκετά επιθετική, έχοντας τα… κενά στην άμυνα. Το Παραλίμνι δεν θα παίξει για… δύο αποτελέσματα. Υπάρχει αξία στο G/G.

The post Kύπρος 1η Κατηγορία appeared first on Katenatsio.