HomeΟΜΑΔΕΣΚύπελλο: Πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Καρμιώτισσα

Κύπελλο: Πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Καρμιώτισσα

Το ΑΠΟΕΛ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Coca-Cola με ευρεία νίκη επί της ΠΑΕΕΚ με 4-0 σε αγώνα για την ενδιάμεση φάση της διοργάνωσης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλαν τέλος στη… νηστεία στο σκοράρισμα παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της ομάδας της Κερύνειας και έκλεισαν ραντεβού με τον Απόλλωνα για τις 16 Δεκεμβρίου στο ΓΣΠ. Προηγείται φυσικά το ντέρμπι του Σαββάτου με τη λεμεσιανή ομάδα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, στο Μακάρειο καταγράφηκε το ντεμπούτο του Φράνσις Ουζόχο με το ΑΠΟΕΛ.

Το σκορ άνοιξε στο 40’ ο Αποστολάκης με δόση τύχης, αφού σε σουτ που έκανε η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ατζίλι με δυνατό σουτ σημείωσε το 2-0, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ανουάρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 54’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Εφραίμ αστόχησε σε πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με ψηλοκρεμαστό σουτ του Σταύρου Γαβριήλ.

Πρώτη θέση στην οκτάδα

Εξάλλου, η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στην οκτάδα του Κυπέλλου, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Ονήσιλλου Σωτήρας με 2-0. Ο Ισμαήλ Σάσι άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό και στις καθυστερήσεις ο Ρέινολντς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.