HomeΔΙΕΘΝΗΚρέμασε την Ίντερ ο… Ιντζάγκι και χαρίζει το πρωτάθλημα στη Μίλαν!

Κρέμασε την Ίντερ ο… Ιντζάγκι και χαρίζει το πρωτάθλημα στη Μίλαν!

Η Ίντερ κάνει… δώρο το σκουντέτο στη Μίλαν! Παρότι ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με γκολάρα του Πέρισιτς, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και είδε την Μπολόνια να κάνει την ανατροπή, με το δεύτερο τέρμα των «ροσομπλού» να είναι μια χορηγία του Ράντου!

Μεγάλες οι ευθύνες του Σιμόνε Ιντζάγκι, ο οποίος αποφάσισε να αλλάξει -χωρίς λόγο- τερματοφύλακα στο εξ αναβολής για την 20η αγωνιστική της Serie A αφήνοντας στον πάγκο τον Χαντάνοβιτς και αυτό κόστισε στους «νερατζούρι» αφού το λάθος του Ράντου δεν γίνεται ούτε στα… τοπικά, πόσω μάλλον για μια ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ίντερ αφού μόλις στο 3o λεπτό ο Πέρισιτς με κεραυνό από τα όρια της περιοχής εκτέλεσε τον Σκορούπσκι και έδωσε προβάδισμα στους «νερατζούρι». Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία και φόρα στην ομάδα του Ιντζάγκι που πίεζε, με τους γηπεδούχους να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο αλλά να μην το εκμεταλλεύονται οι φιλοξενούμενοι.

Κάτι που δεν έκανε ο Αρναούτοβιτς, ο οποίος με προβολή μετά το γύρισμα του Μπάροου νίκησε τον Ράντου που είχε αργή αντίδραση για το 1-1, σκορ που έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου αφού ούτε ο Ντάμφρις κατάφερε να μετουσιώσει τη δική του ευκαιρία σε γκολ για να… επαναφέρει το προβάδισμα της Ίντερ.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την Ίντερ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να πιέζει για να βρει το δεύτερο γκολ, αλλά οι ποδοσφαιριστές της τα χαλούσαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και δεν έβρισκαν γκολ με τίποτα! Τα λεπτά περνούσαν, το άγχος άρχισε να κάνει την εμφάνισή του στους «νερατζούρι» και στο 81ο λεπτό η Ίντερ υπέστη… έμφραγμα!

Μετά από πλάγιο άουτ του Πέρισιτς προς τον Ράντου, ο τελευταίος προσπάθησε να πασάρει και έκανε θλιβερό λάθος, με τον Σανσόνε να το εκμεταλλεύεται και πάνω στη γραμμή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για να υπογράψει την ανατροπή για την Μπολόνια και το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα!

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Αταλάντα και η Τορίνο συμμετείχαν σε… φεστιβάλ γκολ με το τελικό 4-4 να χαλάει τους γηπεδούχους που έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν τη Φιορεντίνα και να μπουν σε τροχιά Ευρώπης, μένοντας όγδοοι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για την Τορίνο στην πρώτη φάση που έφτιαξε, μόλις στο 4’, όταν ο Πρετ έφτιαξε το 1-0 του Σανάμπρια. Η απάντηση της Αταλάντα ήταν άμεση αφού είκοσι λεπτά αργότερα τα πάντα είχαν ανατραπεί, με τον Μουριέλ στο 18’ να ισοφαρίζει σε 1-1 με πέναλτι και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντε Ρόουν να φέρνει το σκορ τούμπα. Παρόλα αυτά, η Τορίνο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 36’ μετά από ένα ιδιαίτερα αυστηρό και αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε, με τον Λούκιτς να το μετατρέπει στο 2-2 του ημιχρόνου.

Νέο πέναλτι στο 62’ για την Τορίνο και νέο προβάδισμα για την «γκρανάτα», εκ νέου με εκτέλεση του Λούκιτς, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Φρόιλερ με αυτογκόλ έγραψε το 4-2 και έριξε στα… σκοινιά την Αταλάντα! Παρόλα αυτά, η επτάψυχη ομάδα του Γκασπερίνι κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα με τους Πάσαλιτς (78’) και Μουριέλ (84’ με πέναλτι), ενώ ο Τζαπακόστα στο 90’ έχασε την ευκαιρία για την απόλυτη ανατροπή, με το ματς να μένει στο εκπληκτικό 4-4.

Πηγή: sport-fm.gr