HomeSliderΚολύμβηση: Κυπριακές συμμετοχές στη Ρώμη

Κολύμβηση: Κυπριακές συμμετοχές στη Ρώμη

Η Κύπρος συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης, που διεξάγεται στη Ρώμη, με μία αθλήτρια και τρεις αθλητές. Η διοργάνωση άρχισε την Πέμπτη 11 Αυγούστου και θα ολοκληρωθεί την Τρίτη 17 του μήνα.

Κατά την πρώτη μέρα των αγώνων είχαμε δύο κυπριακές συμμετοχές. Η Άννα Χατζηλοΐζου συμμετείχε στα 100μ. ελεύθερο και με χρόνο 56.86 τερμάτισε 2η στην πρώτη προκριματική σειρά καταλαμβάνοντας την 30ή θέση στη γενική κατάταξη σε σύνολο 36 συμμετοχών. Ο Παναγιώτης Πανάρετου έλαβε μέρος στα 100μ. πρόσθιο και στη 2η προκριματική σειρά, όπου με επίδοση 1.03.42 τερμάτισε 9ος καταλαμβάνοντας την 40ή θέση σε σύνολο 46 αθλητών. Μεθαύριο Δευτέρα, ο Πανάρετου θα αγωνιστεί στα προκριματικά των 50μ. πρόσθιο.

Χθες, η Χατζηλοΐζου συμμετείχε στα 50μ. πεταλούδα. Αγωνιζόμενη στη δεύτερη προκριματική σειρά τερμάτισε με χρόνο 25.51 και κατέλαβε τη 2η θέση, ενώ κατατάχθηκε 25η στη γενική κατάταξη σε σύνολο 37 κολυμβητριών. Η παρουσία της στη διοργάνωση θα ολοκληρωθεί τον Δεκαπενταύγουστο στα 50μ. ελεύθερο.

Η επόμενη κυπριακή παρουσία θα είναι αυτή του Φίλιππου Ιακωβίδη στα 50μ. ύπτιο, αγώνισμα το οποίο θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή. Ο Φίλιππος θα αγωνιστεί στη 2η προκριματική σειρά, σε ένα αγώνισμα στο οποίο συμμετέχουν 50 κολυμβητές, ανάμεσά τους και ο Ελλαδίτης πρωταθλητής Απόστολος Χρήστου, ο οποίος παρουσιάζεται με τον πιο γρήγορο χρόνο (24.39).

Στην αποστολή περιλαμβάνεται και ο Μάρκος Ιακωβίδης, ο οποίος θα αγωνιστεί στα 50μ. πρόσθιο (15/8) και στα 50μ. ελεύθερο (16/8).