HomeApp Push NotificationΚαθάρισε... ο Πέρε Πονς !

Καθάρισε… ο Πέρε Πονς !

Η ΑΕΚ επικράτησε στην ”’Αρένα” με 1-0 του Απόλλωνα στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πέρε Πονς στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης και χάρισε στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα είχε την κατοχή ενώ είχε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 34ο λεπτό με το σουτ του Ιωάννη Πίττα που απέκρουσε ο Πίριτς.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ ανέβηκε αισθητά, ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και κατέγραψε δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Άλτμαν αλλά ο Γιοβάνοβιτς αποσόβησε τον κίνδυνο… δις.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και μόλις στο 46ο λεπτό, ο Πέρε Πονς εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι αμυντικοί του Απόλλωνα δεν απομάκρυναν την μπάλα από την περιοχή τους και με φοβερό εν κινήσει σουτ έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ της η ΑΕΚ ”ανέβηκε” ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά για το 2-0. Αντίθετα, ο Απόλλωνας ήταν αυτός ο οποίος σιγά – σιγά έπαιρνε ”μέτρα” στο γήπεδο και γινόταν ολοένα και πιο πιεστικός για την ισοφάριση.

Μάλιστα η ομάδα της Λεμεσού είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 74′ και 75′ ωστόσο ήταν η σειρά του Πίριτς να πει ”όχι” και στις δύο φάσεις.

Παρά την πίεση λοιπόν του Απόλλωνα, ειδικά στα τελικά στάδια του Β’ μέρους, η ΑΕΚ κατάφερε και κράτησε το υπέρ της 1-0 και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες (72΄Τρισκόφσκι) Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (87΄Μάμας) Γκιούρτσο (72΄Σανχούρχο) Άλτμαν, Ασάντε (60΄Φαράζ)

Απόλλωνας: Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Νταμπό, Σπόλιαριτς (78΄Χαμάς) Ρομπέρζ, Βα (78΄Χέντι) Ντιγκινί, Αλεσάμι, Μαυρίας (83΄Φιλιώτης) Κολ.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Καλογήρου Μάριος