HomeSlider«Καθάρισαν»Παφιακός και Νέα Σαλαμίνα

«Καθάρισαν»Παφιακός και Νέα Σαλαμίνα

Ο Παφιακός κέρδισε στη 8η αγωνιστική, πρεμιέρα του Β Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, πέρασε στην κορυφή και αναμένει το ντέρμπι Ομόνοια – Ανόρθωσις την ερχόμενη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021. Την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021 οι «γαλάζιοι» κέρδισαν στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» το αποδεκατισμένο ΑΠΟΕΛ με 3-0 σε 71’ και συνέχισε με νίκες. Ο Ελλαδίτης κόουτς Κυριάκος Καμπερίδης δεν χρησιμοποίησε τον αρχηγό Άνθιμο Οικονομίδη.

Το ΑΠΟΕΛ πήγε στην Πάφο με πολλά προβλήματα, αφού δεν αγωνίστηκε ο Λετονός ακραίος Tomas Vanags (ήταν στην αποστολή), ο Αργεντινός διαγώνιος Bruno Romanutti έπαιξε λίγο, ενώ επέστρεψε μετά από 10 μέρες ο Λετονός πασαδόρος Janis Jansons. Ωστόσο, οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανταγωνιστικοί και άνκαι έχασαν έκαναν μια εμφάνιση που αφήνει αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Ο Παφιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα απέναντι στο ΑΠΟΕΛ που έχοντας στην εξάδα τον πασαδόρο Janis Jansons στάθηκε καλά μέχρι τα μέσα του σετ. Οι «γαλάζιοι» έκτισαν διαφορά έξι πόντων 20-14 και κέρδισαν 25-16 σε 19’

Ο Παφιακός έκανε ντάμπλ – σκορ στην έναρξη του δεύτερου σετ, αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν πραγματικό ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε 15-15. Η ομάδα της Πάφου όμως ήταν αποτελεσματική στα τελικά στάδια κερδίζοντας 25-20 σε 27’ γράφοντας το 2-0. Ο Παύλος Κωνσταντίνου επιστράτευσε και τον Αργεντινό διαγώνιο Bruno Romanutti.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 07-03. Ο Παφιακός ήταν κυρίαρχος στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και αύξησε σε 11-04, αναγκάζοντας τον κόουτς των «γαλαζοκιτρίνων» να καλέσει τάϊμ – άουτ. Το ΑΠΟΕΛ μετά την επιστροφή στο παρκέ βελτιώνεται και μειώνει στο -4 14-18 με το σετ να αποκτά ενδιαφέρον. Ο Παφιακός «άνοιξε» το σκορ και βρέθηκε στο + 6 22-16 και τελικά νίκησε με 25-21 σε 27’ εξασφαλίζοντας τη νίκη.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Χριστοφή, Ασπιώτης Freire, Χρυσοστόμου, Viller, Eυσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Μιχαήλ, Γιωργαλλάς, Ευγ. Σκορδής, Καλός.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Κ. Σκορδής, Πέτρου, Αντωνιάδης, Στρουκγκάρεβιτς, Παναγιωτίδης– Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Romanutti.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν επιβλητική και στο Γήπεδο Δερύνειας. Την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, πρεμιέρας του Β Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας με 0-3 σετ σε 93’. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι οι ήττες από Παφιακό και Ομόνοια ήταν παρένθεση και συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις τριάδας.

Η Αναγέννηση Δερύνειας στόχευε τη νίκη για το άλμα, όμως δεν τα κατάφερε αφού η Νέα Σαλαμίνα κατάφερνε να έχει απαντήσεις στα δύσκολα. Η ομάδα της Δερύνειας έμεινε στην 5η θέση.

Η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 03-08. Η Αναγέννηση κατάφερε να παρακολουθεί από κοντά το σκορ, αφού μείωσε στο -4, μια διαφορά που κράτησε μέχρι τα τέλη του σετ όπου οι «πράσινοι» μείωσαν και άλλο 19-22. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη διαφορά κερδίζοντας 21-25 σε 33’ ανοίγοντας το σκορ.

Μάλλον ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα στα μισά να ξεφεύγει με τρεις 09-12, αλλά την Αναγέννηση να ισοφαρίζει 14-14. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα 17-18  και αύξησαν σε τρεις 19-22. Οι «πράσινοι» φάνηκαν να επανέρχονται και μείωσαν στο -2, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 22-25 σε 31’ και αύξησε σε 0-2 το σκορ.

Αρχίζοντας το τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα έκτισε διψήφια διαφορά 03-06. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν κυρίαρχη στο σετ και αύξησε σε 11-18. Ακολούθως και παρά τις αλλαγές στα σχήματα, η ομάδα του Κ. Αδάμου αύξησε σε 13-23 και νίκησε με 16-25 σε 25’. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια σπουδαία νίκη στη Δερύνεια με 0-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Antonic, Jackson, Torres, Fellahoglu, Κούρμουζος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Βερέϊς, Καραγιάννης, Χρυσοστόμου, Τόφια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Brugue, Ballague, Barreto, Παφίτης, Σαββίδης, Νικολάου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης  – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Χρυσοστόμου, Αχιλλέως, Χρίστου, Αγαπίου.