HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ«Καθάρισαν» με Κάρι!

«Καθάρισαν» με Κάρι!

Οι Ουόριορς στριμώχτηκαν για τα καλά στο Κλίβελαντ από τους ελλιπέστατους Καβαλίερς. Ήταν μέχρι να πάρει μπροστά ο Στεφ Κάρι… Ο κορυφαίος παίκτης των πρωτοπόρων κι ίσως και του ΝΒΑ φέτος, Στεφ Κάρι, πέτυχε τους 20 από τους 40 πόντους του στην τέταρτη περίοδο κι οι Ουόριορς γύρισαν από το -13 και με σκορ 36-8 (!) σε αυτό το διάστημα, επικράτησαν εύκολα με 104-89! Και να σκεφτεί κανείς πως έπαιζε με αιμάτωμα στο γοφό κι η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη πριν το ματς.

Οι Ουόριορς διαθέτουν μία από τις δύο καλύτερες άμυνες στο ΝΒΑ και εκτός από τον Κάρι, στηρίχθηκαν και σε αυτήν για να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Είναι χαρακτηριστικό πως, οι Ουόριορς κράτησαν τους Καβαλίερς στους οκτώ πόντους και τους υποχρέωσαν σε 12 σερί αποτυχημένες επιθέσεις!

Ο Κάρι ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με οκτώ σερί πόντους, πέτυχε 8/12 σουτ με 4/7 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο (9/16 συνολικά), ενώ ο Ντάμιον Λι έβαλε εννιά μαζί του.

Οι Ουόριορς έβαλαν τους πρώτους 17 πόντους για να προηγηθούν με 85-81, αλλά ακόμα και τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, οι Καβαλίερς ήταν μέσα στο παιχνίδι. Δύο καλάθια ακόμα από τον Κάρι (είχε επίσης έξι ασίστ) τους αποτελείωσε.

Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα πέτυχε 14 πόντους, ο Άντριου Ουίγκινς 12 και ο Ντρέιμοντ Γκριν μοίρασε 14 ασίστ. Αυτή ήταν η ένατη νίκη των Ουόριορς στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους, κρατώντας τους στην κορυφή του ΝΒΑ με ρεκόρ 13-2.

Ο Ντάριους Γκάρλαντ πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 25 πόντους, ενώ από 17 πέτυχαν ο Κέβιν Λοβ και ο Ντιν Ουέιντ. Οι Καβς έπεσαν στο 9-8 μετά την τρίτη σερί ήττα τους, παίζοντας όμως χωρίς τους Τζάρετ Άλεν, Έβαν Μόμπλεϊ, Κόλιν Σέξτον αλλά και τον Λάουρι Μαρκάνεν! Ίσως δηλαδή τους τέσσερις από τους έξι καλύτερους παίκτες τους στο φετινό ρόστερ μαζί με τον Γκάρλαντ και τον Ρούμπιο.

Μέχρι κι ο γίγαντας Τάκο Φολ έπαιξε, που αγκαλιάστηκε με τον Στεφ και η εικόνα βγάζει… γέλιο όπως και να το κάνουμε.