HomeΔΙΕΘΝΗΚατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Τσεχίας στην ιστορία της η Σλοβάτσκο!

Κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Τσεχίας στην ιστορία της η Σλοβάτσκο!

Με 3-1 επικράτησε στον τελικό του Κυπέλλου Τσεχίας η Σλοβάτσκο επί της Σπάρτα Πράγας, πανηγυρίζοντας με αυτόν τον τρόπο το πρώτο τρόπαιο του θεσμού στην ιστορία της. Η τυπικά γηπεδούχος, ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Σλοβάτσκο, που κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 10ο λεπτό, όταν ο Μάρτιν Σουχόμελ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή παίκτη των τυπικά γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βάτσλαβ Γιουρέτσκα, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Σπάρτα Πράγας έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Λάντισλαβ Κρέιτσι, ωστόσο η προσπάθεια του σταμάτησε από τον τερματοφύλακα της Σλοβάτσκο.

Στο 33’ οι Σλοβάτσκο διπλασίασε τα τέρμα τα της, με τον Γιουρέτσκα πάσαρε στον Ρέινμπεργκ, ο οποίος με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-0. Στο 42ο λεπτό η Σπάρτα κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με τον Νταβίντ Χάνκο με ένα σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην κορυφή των διχτυών.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρέινμπεργκ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδας και με ένα υπέροχο σουτ, έκανε το 3-1 χωρίς να αφήσει περιθώρια στον γκολκίπερ της Σπάρτα να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Σπάρτα Πράγας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, καθώς η μοναδική ευκαιρία που είχε ήταν στο 48’ με τον Κρέιτσι να μην σημαδεύει καλά με τον κεφάλι του και η μπάλα να πάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σλοβάτσκο είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, με μεγάλες ευκαιρίες να κάνει και το 4-1, στο 69΄με τον Καλαμπίσκα να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και τον τερματοφύλακα της Σπάρτα να μπλοκάρει. Στο 71 ο Γιουρέτσκα είχε και αυτός την ευκαιρία του, ωστόσο η προσπάθεια του σταμάτησε από τους αμυντικούς της Σπάρτα Πράγας, ενώ ο Χόλζερ στο 73’ έκανε εξαιρετική προσπάθεια, την οποία ο Μίλαν Χέκα απόκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ.