HomeSliderΚαλά κρατεί το.... πράσινο σερί

Καλά κρατεί το…. πράσινο σερί

Πολλά είναι τα επιτεύγματα της Ομόνοιας στο φετινό πρωτάθλημα. Όπως σημειώσαμε και σε προηγούμενό μας ρεπορτάζ, οι «πράσινοι» μετρούν 17 αγώνες αήττητοι, κάτι που αποτελεί νέο ρεκόρ μετά το 2010. Τότε, η ομάδα έχτισε ένα σερί 16 αγώνων χωρίς ήττα.

Υπάρχουν όμως ακόμα δύο σερί που τρέχουν για την Ομόνοια. Το πρώτο έχει να κάνει για τους 15 συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος, στους οποίους βρίσκει τα αντίπαλα δίχτυα η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ. Η τελευταία φορά που έμεινε «άσφαιρη» η ομάδα, ήταν στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ερμή στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής (0-0). Από την 13η αγωνιστική και μετά, η Ομόνοια σκοράρει ανελλιπώς.

Το άλλο σερί που βρίσκεται σε εξέλιξη, όσον αφορά τα παιχνίδια πρωταθλήματος, είναι το μηδέν παθητικό. Ο Φαμπιάνο κράτησε απαραβίαστη την εστία του στους τελευταίους 5 αγώνες. Αυτό σημαίνει 450 λεπτά. Αν προσθέσουμε και τα 62 λεπτά του αγώνα με τον Ολυμπιακό (οι «μαυροπράσινοι» σκόραραν στο 28ο λεπτό), τότε ο αριθμός αυτός πάει στα 512 λεπτά.

Όλα αυτά τα στοιχεία οδηγούν στο συμπέρασμα, ότι η αγωνιστική περίοδος εξελίσσεται με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα της Λευκωσίας.