HomeSliderΉττα του Ολυμπιακού στο Μάντσεστερ

Ήττα του Ολυμπιακού στο Μάντσεστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-0 και διατήρησε το απόλυτο στον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και πίεσαν με στόχο το γρήγορο γκολ. Αφού δημιούργησαν μερικές καλές ευκαιρίες βρέθηκαν σε θέση οδηγού στο 12ο λεπτό. Ένας ωραίος συνδυασμός είχε ως αποδέκτη της μπάλας τον Τόρες, ο οποίος βρήκε στόχο. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ξεθάρρεψαν και στο 54’ ο Βαλμπουενά αστόχησε σε σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Πέπε. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού είχε καλό σουτ στο 61’, όμως ο Έντερσον απέκρουσε την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Η ομάδα του Πειραιά ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 81ο λεπτό, όταν ο Γκάμπριελ Ζεσούς πέτυχε το 2-0 με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Στην εκπνοή (90’) ο Κανσέλο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με δυνατό σουτ.

Στη 2η θέση του ομίλου βρίσκεται η Πόρτο, που νίκησε με 3-0 τη Μαρσέιγ (4’ Μαρέγκα, 28’ πεν. Σέρτζιο Ολιβέιρα, 69’ Λουίς Ντίας). Ο Ολυμπιακός έχει 3 βαθμούς και η γαλλική ομάδα 0.

Οι άλλοι αγώνες

Στον 1ο όμιλο η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τη Λοκομοτίβ στη Μόσχα, ενώ η Μπάγερν έφυγε με «διπλό» από την Αυστρία με αντίπαλο τη Ζάλτσμπουργκ (6-2) με τέσσερα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (!) και είναι πρώτη με 9 βαθμούς.

Στο 2ο όμιλο η Γκλάντμπαχ συνέτριψε εκτός έδρας τη Σαχτάρ (6-0) και έμεινε επικεφαλής (5), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Ίντερ με 3-2 μετά από μεγάλο παιχνίδι.

Η Λίβερπουλ έκανε επίδειξη ισχύος με αντίπαλο την Αταλάντα εκτός έδρας (5-0) στον 5ο όμιλο και διατήρησε το απόλυτο, ενώ νίκη σημείωσε και ο Άγιαξ σε βάρος της Μίντιλαντ στη Δανία (2-1). Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Ζάλτσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 2-6 (4’ Μπερίσα, 66’ Οκουγκάβα/ 21’ πεν., 88’ Λεβαντόφσκι, 44’ αυτ. Κρίστενσεν, 79’ Μπόατενγκ, 83’ Σανέ, 90’+2′ Ερνάντες)

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (25’ πεν. Μίραντσουκ/ 18’ Χιμένεθ)

2ς όμιλος

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Γκλάντμπαχ 0-6 (8’, 26’, 78’ Πλεά, 17’ αυτ. Μποντάρ, 44’ Μπενσεμπαϊνί, 65’ Στιντλ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ίντερ 3-2 (25’ Μπενζεμά, 33 Ράμος, 80’ Ροδρίγκο/ 35’ Μαρτίνες, 68’ Πέρισιτς)