HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΉττα της Εθνικής μπάσκετ από την Πορτογαλία

Ήττα της Εθνικής μπάσκετ από την Πορτογαλία

Η Εθνική μπάσκετ Ανδρών της Κύπρου ηττήθηκε εκτός έδρας από την Πορτογαλία με 74-56, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της προ-προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Μιχάλης Κουμής με 15 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), ενώ διψήφιο αριθμό σημείωσαν επίσης οι Στέφανος Ηλιάδης και Νίκος Στυλιανού, που πέτυχαν 12 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα πήγε εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ, με το τρίποντο του Ηλιάδη στα τελευταία δευτερόλεπτα (17-21). Στη δεύτερη περίοδο οι Πορτογάλοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και δημιούργησαν διαφορά 11 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-44) παρά τη μεγάλη προσπάθεια των διεθνών μας, ενώ με το τέλος του παιχνιδιού η διαφορά έφθασε στους 18 πόντους, με τελικό σκορ 74-56, όπως διαμορφώθηκε από το τελευταίο τρίποντο που πέτυχε ο Τίγκας.

Δεκάλεπτα: 17-21, 44-33, 58-44, 74-56

Πορτογαλία (Μάριο Γκόμες): Αμαράντε, Φονσέκα 12, Γκερέιρο 7 (1), Λισμπόα 8 (1), Βεντούρα 7 (1), Αραούχο 8 (2), Μπάστος 9 (2), Μπορόβνιακ 9, Καταρίνο 3 (1), Γκρόσο, Κεϊρόζ 5 (1), Βόιτσο 6 (2).

Κύπρος (Λίνος Γαβριήλ): Ηλιάδης 12 (2), Μαντοβάνη 1, Mάρκου, Στυλιανού 13 (3), Τίγκας 3 (1), Γιανναράς 2, Κουμής 15, Λοϊζίδης, Μιχαήλ 8 (1), Ραζής, Θεοχαρίδης 2.

Αύριο Σάββατο (17:00) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Λευκορωσία για την 4η αγωνιστική, ενώ θα ακολουθήσει (20:00) το παιχνίδι της Αλβανίας με την Πορτογαλία, που φιλοξενεί τους αγώνες του «παραθύρου».