HomeSliderΉττα με διδάγματα για την Εθνική

Ήττα με διδάγματα για την Εθνική

Την βαριά ήττα με 4-0 από την Ουκρανία δέχθηκε η Εθνική μας ομάδα σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Χάρκοβο.

Πολύ υψηλό αποδείχθηκε τελικά για τους διεθνείς μας η Ουκρανία που προετοιμάζεται για την συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Το σκορ αποδεικνύει του λόγου το αληθές και αν ο διεθνής τερματοφύλακας μας, Κωνσταντίνος Παναγή, δεν είχε και κάποιες σωτήριες επεμβάσεις τότε τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειρότερα.

Έχει πολλά να κρατήσει από το χθεσινό φιλικό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρά την ήττα, που θα το βοηθήσουν στην συνέχεια στα επίσημα παιχνίδια Σεπτεμβρίου για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Επηρέασε φυσικά και το γεγονός ότι η Εθνική μας από το 36′ αγωνιζόταν και με παίκτη λιγότερο καθώς δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα ο Φιλιώτης για λανθασμένο μαρκάρισμα του πάνω στον Ζουμπκοφ που ήταν μόνος απέναντι από τον Παναγή.

Στην συγκεκριμένη φάση δόθηκε και το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Γιαρμολένκο και έδωσε προβάδισμα στην Ουκρανία. Ήταν φυσιολογικό ότι η Εθνική μας και με παίκτη λιγότερο ότι δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα, έτσι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σε μία προσπάθεια να μην δεχτεί και άλλα τέρματα.

Δυστυχώς όμως στο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο α’ ημίχρονο η Ουκρανία κέρδισε και δεύτερο πέναλτι αυτή την φορά για παράβαση του Ιωάννου καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζιντσένκο που επίσης δεν λάθεψε στέλνοντας έτσι την ομάδα του στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε με την Ουκρανία να είναι συνεχώς στην περιοχή της Εθνικής μας και να δημιουργεί την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Δεν άργησε φυσικά να έρθει και το τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα στο 59′ μετά από μία όμορφη ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Γιάρεμσουκ που από πολύ κοντά στην έσπρωξε στα δίκτυα.

Έξι λεπτά αργότερα η Εθνική μας δέχτηκε άλλο ένα τέρμα. Ο Γιαρμολένκο έκανε το σουτ με την μπάλα να κτυπά στον Ιωάννου, ν’ αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ατόνισε έτσι το 4-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Ουκρανία: Πιάτοφ, Κρίβτσοφ, Ματιλιένκο (60′ Καραβάεφ), Σομπόλ, Ζάμπαμιλ, Μακαρένκο (46′ Στεπανένκο), Ζιτσένκο, Μαλινόφσκι (67′ Σουντάκοφ), Γιαρμολένκο (70′ Σαπαρένκο), Γέρεμτσουκ (67′ Μπεσεντίν), Ζούπκοφ (46′ Μάρλος).

Κύπρος: Παναγή, Φιλιώτης, Σωτηρίου, Καρώ, Ιωάννου, Xάμπος (69′ Ζαχαρίου), Κ. Αρτυματάς (78′ Γκόγκιτς), Παπουλής (60′ Κάστανος), Πίττας (84΄Πίττας), Αβραάμ (46′ Κούσουλος), Μ. Ηλία (46′ Χριστοφή).

Σκόρερ: 37′, 65′ Γιαρμολένκο, 45+2′ Zιτσένκο, 59′ Γιάρεμτσουκ