HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΉττα για την Εθνική μας

Ήττα για την Εθνική μας

Την ήττα δέχθηκε στο φιλικό κόντρα στην Σερβία η Εθνική μας με 0-1 στο ΑΕΚ Αρένα.

Το μάτς:

Μόλις στο 7′ η Σερβία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με προβολή του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς μετά από σέντρα του Σάμαρτζιτς.

thumbnail preview 15 1

Στο 10′ η Σερβία κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Λαίφη. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Μίτροβιτς αλλά ο Μόλ το απέκρουσε!

thumbnail preview 14 1

Στο 25′ μια κεφαλιά του Μίτροβιτς, μάζεψε εύκολα ο Μόλ.

Δεκαπέντε λεπτά η Κύπρος κατέγραψε την πρώτη της τελική μετά από κεφαλιά του Πίττα που πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λοίζου δεν πρόλαβε την μπάλα στην περιοχή της Σερβίας!

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο 48′ ένα σουτ του Πίττα πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η Σερβία έχασε την πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος με το σουτ του Κόστιτς να περνάει άουτ.

Στο 59′ ο Μόλ ήταν έτοιμος σε σουτ και πάλι από τον Κόστιτς.

Τεράστια χαμένη διπλή ευκαιρία για την Εθνική μας στο 63! Ο Πίττας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι! Στην συνέχεια ο Κορέια δεν πρόλαβε από το ένα μέτρο να βάλει την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

Στο 90′ ο Πηλέας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως ο Ραίκοβιτς είπε όχι στο σουτ του.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι έτσι οι Σέρβοι πήραν την νίκη.

Ταυτότητα αγώνα:

Κύπρος: Μολ, Καρώ (6′ Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαϊφης, Ανδρέου (46′ Σπόλιαριτς), Χάμπος Κυριάκου, Κούσουλος, Κορέια, Λοϊζου, Πίττας, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο οι Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κακουλλής, Ρούελ Σωτηρίου, Πηλέας, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης.

Σερβία: Ραίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μάσοβιτς, Μίτροβιτς (63′ Γκατσίνοβιτς), Μπάμπιτς, Κόστιτς (63′ Ζντιέλαρ) Λούκιτς (46′ Γιόβιτς), Ζίβκοβιτς, Μιγιαΐλοβιτς, Σάμαρτζιτς (46′ Τάντιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (76′ Μπαζτάρ).

Στον πάγκο οι Πέτροβιτς (Τ), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (Τ), Πάβλοβιτς, Μλαντένοβιτς, Εράκοβιτς.

Διαιτητής: Marco Di Bello
Α΄βοηθός διαιτητής: Alberto Tegoni
Β’ βοηθός διαιτητής: Daniele Bindoni
Τέταρτος διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή