HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΙστορικό το τέρμα του Μαρκίνιος

Ιστορικό το τέρμα του Μαρκίνιος

Το τέρμα που πέτυχε χθες στο ΓΣΠ ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ Μαρκίνιος (74΄) απέναντι στην Τζουργκάρντεν Σουηδίας δεν έπαιξε τελικά αποφασιστικό ρόλο στην πρόκριση για τη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ, όμως έμεινε ήδη στην ιστορία.

Στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ αναφέρεται σχετικά: Ο Βραζιλιάνος αριστερός εξτρέμ, του οποίου το πλήρες όνομα είναι Μαρκίνιος Βινίσιους Σόουζα Νατιβιντάντε, έγινε ο 100ος ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ που σκόραρε σε αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Τάκης Χαϊλής είναι αυτός που πέτυχε το πρώτο τέρμα του ΑΠΟΕΛ στα Κύπελλα Ευρώπης, όταν στις 8 Σεπτεμβρίου 1963 σκόραρε στο 15ο λεπτό, στη νίκη με 6-0 σε βάρος της νορβηγικής Γκέβικ Λιν στο παλιό ΓΣΠ.

Εκείνο το παιχνίδι ήταν το πρώτο του ΑΠΟΕΛ στα Κύπελλα Ευρώπης. Σχεδόν 59 χρόνια αργότερα, στον υπ’ αριθμόν 228 αγώνα της λευκωσιάτικης ομάδας στην Ευρώπη, ο Μαρκίνιος έγραψε το δικό του όνομα στην ιστορία, σκοράροντας απέναντι σε μια άλλη σκανδιναβική ομάδα, την Τζουργκάρντεν.

Πριν από το παιχνίδι με του Σουηδούς, οι «Ευρωπαίοι» σκόρερ του ΑΠΟΕΛ ήταν 97. Ο Άντον Μαγκλίτσα στο 7ο λεπτό έγινε ο 98ος, ακολούθησε ο Ντάνι Μπλουμ (23΄) και στο 74΄ ήρθε το γκολ του Μαρκίνιος. Αυτό ήταν το 264ο τέρμα του ΑΠΟΕΛ στα Κύπελλα Ευρώπης. Που δυστυχώς, όμως, δεν συνδυάστηκε με το εισιτήριο της πρόκρισης στη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.