HomeSliderΙστορική νίκη για το τριφύλλι στην Ευρώπη

Ιστορική νίκη για το τριφύλλι στην Ευρώπη

Τεράστια νίκη σημείωσε η Ομόνοια σε βάρος του ΠΑΟΚ, αφού οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο τους τρίποντο σε φάση ομίλων. Στο παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ, το συγκρότημα του Μπεργκ επιβλήθηκε των «μαυρόασπρων» με 2-1. Κακουλλής και Γκόμεθ υπέγραψαν τη νίκη της Ομόνοιας, ενώ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε ο Τζόλης.

Η νίκη αυτή δεν έχει αντίκρισμα για την Ομόνοια, αφού η Αϊντχόφεν επικράτησε στην Ισπανία της Γρανάδα με 1-0 και έτσι η πρόκριση πήγε στους Ολλανδούς.
Η Ομόνοια πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι σε έναν μέτριο ΠΑΟΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ομόνοια ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, αφού στο 9’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα του ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Κακουλλή. Ο Βίτορ Γκόμες έδωσε στον Σενέ, αυτός έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε δύσκολη απόκρουση και ο Κακουλλής που ερχόταν από πίσω, έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 34’ με την κοντινή κεφαλιά του Κρέσπο να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με τον Τζόλη. Η συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ σε αυτή την φάση ήταν εξαιρετική, όπως και το σουτ του νεαρού Έλληνα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η Ομόνοια ήταν η ομάδα που έφτιαξε την πρώτη μεγάλη φάση. Στο 49’ ο Σενέ νίκησε την άμυνα του ΠΑΟΚ, όχι όμως και τον Ζίβκοβιτς που αντέδρασε σωστά στο πλασέ του επιθετικού της Ομόνοιας. Ο Τζιωνής ακολούθησε τη φάση και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή του και έψαχνε διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο. Αυτό έγινε σε ορισμένες περιπτώσεις όπου η άμυνα του «τριφυλλιού» υπέπεσε σε λάθη, ωστόσο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Ομόνοιας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση, αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο, αφού σταματούσαν τους παίκτες του Μπεργκ είτε με καλές άμυνες είτε και με φάουλ.

Τελικά οι «πράσινοι» έφτασαν στην επίτευξη του 2-1 στο 84ο λεπτό. Ο Ελ Καντουρί ανέτρεψε τον Λοΐζου εντός περιοχής, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Γιόρντι Γκόμεθ με εύστοχη εκτέλεση, έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.
Ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε από εκείνο το σημείο κι έπειτα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα μπορούσε να μείνει και με 10 παίκτες σε δύο περιπτώσεις, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα σε Ελ Καντουρί και Κρέσπο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος (59’ Γκόμεθ), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59’ Λέζιακς), Λοΐζου (85’ Ασάντε), Τζιωνής, Γκόμες, Κακουλλής (21′ Σέχου), Σενέ (59’ Ντούρις)

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Βαγκέ (46′ Γιαννούλης), Κρέσπο, Σοάρες, Τσιγάρας (78’ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (46′ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Α.Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι, Τζόλης

Σκόρερ: 9’ Κακουλλής / 39’ Τζόλης
Κίτρινες: Σενέ / Ελ Καντουρί, Κρέσπο, Γιαννούλης
Διαιτητές: Γκρεκ Πόουσον (Λι Μπετς, Ίαν Χάσιν)