HomeSliderΙσοπαλία... θρίλερ στο ΓΣΠ !

Ισοπαλία… θρίλερ στο ΓΣΠ !

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Πάφου στο ΓΣΠ για την 12η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι ήταν καλύτεροι την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ”κρατούσαν”τη νίκη στα χέρια τους λόγω και του 1-0 το οποίο πέτυχε με πέναλτι στο 79′ ο Νατέλ, ωστόσο η Πάφος στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι στο 88′ με τον Ντάγκλας Αουρέλιο ισοφάρισε και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και μετά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού τα οποία ήταν αναγνωριστικά, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την προσπάθειά τους για έλεγχο του ρυθμού του αγώνα. Η Πάφος στα πρώτα 15 λεπτά  ήταν ελάχιστα καλύτερη των γηπεδούχων χωρίς ωστόσο να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις για επίτευξη γκολ.

Από το 15ο λεπτό και έπειτα το ΑΠΟΕΛ, πήρε τα ηνία αγώνα και είχε τόσο την κατοχή της μπάλας όσο και την πρωτοβουλία των κινήσεων στην επίθεση.

Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να επιβάλει έναν πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι ούτως ώστε να ξεδιπλώνει με ευκολία τις επιθετικές του προσπάθειες ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν αρκετά καλά και με τον συντηρητικό τρόπο παιχνιδιού τους ‘’έσπαζαν’’ τον ρυθμό της ομάδας του Σοφρώνη Αυγουστή.

Στο πρώτο ημίχρονο, ελάχιστες ήταν οι ευκαιρίες οι οποίες ξεχώρισαν με κυριότερη, αυτή του ΑΠΟΕΛ στο 42ο λεπτό όπου ο κινητικότατος Ζαμπάλα επιχείρησε την μπαλιά από τα αριστερά με τον Αντρέα Καρώ να πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Σκουφέτ. Η συγκεκριμένη φάση ήταν και η μόνη ‘’κλασσική’’ ευκαιρία του  -μέτριου ποιοτικά-  πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η φιλοξενούμενη ομάδα της Πάφου μπήκε αρκετά πιο απαιτητικά μέσα στο παιχνίδι και προσπάθησε από την αρχή να επιβάλει τον δικό της ρυθμό έχοντας την κατοχή την μπάλας και βγάζοντας ένταση στο παιχνίδι της.

Με το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου του Β’ Μέρους, η Πάφος κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και περιόρισε επιθετικά το ΑΠΟΕΛ. Παρ’ όλ’ αυτά ούτε η ίδια κατάφερε να γίνει απειλητική στο επιθετικό κομμάτι.

Από το 60ο λεπτό και έπειτα ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ ανέβασε και πάλι ρυθμό και άρχισε να γίνεται πιο επιθετικό. Στο 75ολεπτό, η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι του Μιχαήλ μέσα στην περιοχή σε σέντρα του Ντογκαλά.

Το πέναλτι εκτελέστηκε από τον Λέο Νατέλ ο οποίος στο 79ο λεπτό έβαλε το ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ.

Από το σημείο της επίτευξης του γκολ και μετά, η Πάφος ανέβασε την απόδοσή της και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο βρήκε στο 88’ με το μακρινό σουτ του Ντάγκλας Αουρέλιο ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή 5 λεπτά προηγουμένως.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός με τις δύο ομάδες να ψάχνουν αμφότερες το γκολ της νίκης, ωστόσο το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.