HomeSliderΙσοφαρίστηκε στο 94' και βαθμός για την Εθνική μας

Ισοφαρίστηκε στο 94′ και βαθμός για την Εθνική μας

Μέχρι το 94′ κρατούσε τους 3 βαθμούς η Εθνική μας στο Μπέλφαστ κόντρα στην Β.Ιρλανδία αλλά στο τέλος πήρε τον βαθμό.

Στο πρώτο μέρος η Β.Ιρλανδία μπήκε πιο δυνατά και στο 3′ ο Μπάλαρτ με γυριστή κεφαλιά από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Η πίεση της αντιπάλου συνεχίστηκε μέχρι το 20′ αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Στο 24′ η Εθνική μας έχασε την πρώτη της καλή προϋπόθεση αλλά ο Χριστοφή δεν πρόλαβε.

Στο 32′ η Κύπρος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κακουλλή μετά από κτύπημα φάουλ του Χάμπου.

thumbnail preview 2 1

Από κι και πέρα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαμε μια ευκαιρία για την Β.Ιρλανδία στο 37′ αλλά ο Χριστοδούλου βρέθηκε σε ετοιμότητα σε σουτ του  Ντέιβις.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας πάτησε καλύτερα και μόλις στο 50′ διπλασίασε τα τέρματα της ξανά με τον Κακουλλή σε γύρισμα του Τζιωνή.

thumbnail preview 4 1

Η Β.Ιρλανδία από εκείνο το σημείο ανέβηκε και έβαζε συνεχώς πίεση στην Εθνική μας.

Στο 63′ ο Λάφερτι δεν έκανε καλό τελείωμα από καλό σημείο.

Στο 71′ η Β.Ιρλανδία μείωσε σε 1-2 με τον ΜακΝερ. Με διπλή προσπάθεια κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια η πίεση συνεχίστηκε από τους γηπεδούχους. Στο 77′ ο Τσάρλς δεν κατάφερε να νικήσει τον Χριστοδούλου.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΜακΓκιν είδε τον πορτιέρο μας λίγο εκτός, δοκίμασε το κρεμαστό σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Εθνική μας θα έφευγε με τους 3 βαθμούς από το Μπέλφαστ στο 94′ ο Έβανς από κοντά έκανε το 2-2.

thumbnail preview 5 1

Β.Ιρλανδία: Κάρσον, Σπένσερ (69΄ Μπράντλεϊ), Μπάλαρτ, Έβανς, Μπράουν, ΜακΝέρ, Ντέιβις, Τσαρλς (59΄ Τόμπσον), Λάβερι (59΄ Γουάιτ), Μακμέναμιν (69΄ ΜακΓιν), Λάφερτι (69΄ Ντ.Τσαρλς)

Στον πάγκο: Σάουθγουντ, Κλαρκ, Λέιν, Τ. ΜακΚαν, ΜακΚάλμοντ, Α. ΜακΚαν, Ντόνελι.

Κύπρος: Χριστοδούλου, Γκόγκιτς, Χάμπος, Χριστοφή, Παναγιώτου, Κακουλλής (78΄ Κατελάρης), Αρτυματάς, Λαϊφης (69΄ Ν.Ιωάννου), Κάστανος, Τζιωνής (58΄ Παπουλής), Πίττας (46΄ Φιλιώτης)

Στον πάγκο: Νεοφύτου, Toύμπας, Αντωνιάδης, Σατσιάς, Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Κορέα, Λοϊζου

Κίτρινες: Ντέιβις/-