HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΓΥΝΑΙΚΕΙΟΙαπωνία και Ισπανία προκρίθηκαν στους «16»

Ιαπωνία και Ισπανία προκρίθηκαν στους «16»

Η Ιαπωνία κέρδισε σήμερα την Κόστα Ρίκα προκρίθηκε στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών στο ποδόσφαιρο. Σε αναμέτρηση για τον 3ο όμιλο στο στάδιο «Ντούνεντιν» επικράτησε με 2-0 και εξασφάλισε την πρόκριση μαζί με την Ισπανία, καθώς αμφότερες διατηρούν το απόλυτο μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής. Τα τέρματα της Ιαπωνίας σημείωσαν ηΧικάρου Ναομότο (25’) και η Αόμπα Φουζίνο (27’).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισπανία συνέτριψε την Ζάμπια με 5-0. Η Αμπεγέιρα άνοιξε τον… χορό των γκολ στο 9ο λεπτό και τη σκυτάλη πήραν η Ερμόσο (13’, 70’) και η Ρεντόντο (69’, 85’).

Στην 3η και τελευταία αγωνιστική η Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στο Ουέλινγκτον τη Δευτέρα σε έναν αγώνα που θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου.

Εξάλλου, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου ο Καναδάς επικράτησε της Ιρλανδίας με 2-1 και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η Ιρλανδία προηγήθηκε νωρίς με την ΜακΚέϊμπ και ο Καναδάς ισοφάρισε με αυτογκόλ της Κόνολι στην εκπνοή του ημιχρόνου (45’+), ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης (54’) η Λεόν σημείωσε το 2-1.

Ο Καναδάς ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Αυστραλία με 3, αλλά και αγώνα λιγότερο. Τρίτη είναι η Νιγηρία με 1 βαθμό, ενώ η Ιρλανδία έμεινε στο μηδέν. Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής θα πέσει αύριο Πέμπτη με την αναμέτρηση της Αυστραλίας και της Νιγηρίας (13:00).