HomeΔΙΕΘΝΗChampions LeagueΗ βασίλισσα στους ομίλους

Η βασίλισσα στους ομίλους

ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. Η Ομόνοια του Χένινγκ Μπεργκ πέταξε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ τον Ερυθρό Αστέρας και είναι στην επόμενη φάση. Εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και ετοιμάζεται για τα διπλά παιχνίδια με τον Ολυμπιακό.

Δεν είναι πια όνειρο. Η Ομόνοια πέρασε το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα και εξασφάλισε θέση σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο που απέκρουσε δύο πέναλτι στην συγκεκριμένη διαδικασία, το “τριφύλλι” έγραψε την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία του.

Η Ομόνοια παρατάχθηκε με τον Φαμπιάνο στο τέρμα. Ο Χούμποτσαν επιλέγηκε για το δεξί άκρο της άμυνας, ο Λέζιακς βρέθηκε αριστερά και ο Λανγκ με τον Λούφτνερ ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον ανασταλτικό χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν ο Γκόμεθ με τον Γκόμες και λίγο πιο μπροστά βρέθηκε ο Παπουλής. Τιάγκο και Μποτεάγκ ήταν στα άκρα της επίθεσης και ο Κακουλλής στην κορυφή.

Κάτω από τα δοκάρια του Αστέρα βρέθηκε ο Μπόριαν, με τον Γκόμπελιτς να βρίσκεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ρόντιτς στο αριστερό. Στο κέντρο της άμυνας ξεκίνησαν οι Μιλούνοβιτς και Ντέγενεκ. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Ίβανιτς, Σανόγκο και Κάγκα και λίγο πιο μπροστα ξεκίνησαν οι Κάταϊ (αριστερά) και Μπεν (δεξιά). Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Βουκάνοβιτς.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο αγώνας ήταν μοιρασμένος και έλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες. Το “τριφύλλι” ευτύχησε να προηγηθεί στο 31′ έπειτα από κόρνερ του Γκόμεθ. Η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και ο επερχόμενος Λούφτνερ έγραψε με κεφαλιά. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν απόλυτος κυρίαρχος μετά το γκολ της Ομόνοιας και κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό. Ο Μπεν έκανε την σέντρα και ο Ίβανιτς από κοντά νίκησε τον Φαμπιάνο με κεφαλιά γράφοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν ακόμα καλύτερο, με την φιλοξενούμενη ομάδα να προσπαθεί να απειλήσει από αριστερά με γυρίσματα προς την περιοχή της Ομόνοιας. Την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, ωστόσο, την έχασε το “τριφύλλι”. Στο ωραίο γυριστό σουτ του Μποτεάγκ στο 67′ ο τερματοφύλακας Γκόπελιτς είχε την απάντηση στέλνωντας την μπάλα σε κόρνερ. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο ημίωρο της παράτασης οι δύο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το γκολ, αλλά δεν ρίσκαραν στην άμυνα. Έτσι, απουσίασαν οι μεγάλες ευκαιρίες και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Φαμπιάνο απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ντέγενεκ και Φαλκινέλι, ενώ για την ομάδα του Μπεργκ ευστόχησαν οι Γκόμεθ, Γκόμες, Ασάντε και Λέσιακς.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (90+3′ Κούσουλος), Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Παπουλής (98′ Λοΐζου), Τιάγκο (118′ Ασάντε), Μποτεάκ, Κακουλλής (65′ Σένε).

Ερυθρός Αστέρας: Μπόριαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντεγένεκ, Ρόντιτς (116′ Γκάγιτς), Σανόγκο, Κανγκά, Ίβανιτς (81′ Γιόβανσιτς), Μπεν, Κάταϊ (101′ Γκάβριτς), Βουκάνοβιτς (89′ Φαλκινέλι)